18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tysiące osób będą jeść

Szykuje się bananowy protest w Warszawie

28.04.2019  17:06
Bananowy Protest w Warszawie - Muzeum Narodowe w ogniu krytyki
Bananowy Protest w Warszawie - Muzeum Narodowe w ogniu krytyki Fot: Instagram.com/cielecka_magda.official

Muzeum Narodowe wywołało oburzenie usuwając instalacje z Galerii Sztuki XX i XXI Wieku, a afera się rozkręca. Wprowadzona cenzura na wystawach może wywołać w Warszawie „bananowy protest”.

Muzeum Narodowe w ogniu krytyki. Dwie instalacje wideo, których autorkami są Natalia Lach-Lachowicz i Katarzyna Kozyra, zniknęły i zwiedzający nie mogą ich już zobaczyć. Władze muzeum uznały, że blondynka jedząca banana i kobieta z psami o twarzy filozofów, to za wiele. Zdaniem niektórych, to co zrobiło Muzeum Narodowe, także jest przesadą.

Polacy się oburzyli. Na Facebooku utworzono wydarzenie „Jedzenie bananów przed Muzeum Narodowym”, którym zainteresowanych jest prawie 30 tys. osób. Kilka tysięcy z nich deklaruje, że zamierza protestować nie tylko w wirtualnej rzeczywistości. 29 kwietnia tysiące chcą wspólnie jeść banany przed Muzeum Narodowym, by pokazać swoje niezadowolenie. W akcję angażują się znane osoby takie jak m.in. aktorka Magdalena Cielecka.

Zobacz także

Dyrektor Jerzy Miziołek powiedział „Gazecie Wyborczej”, że usunięcie instalacji było reakcją na krytykę oraz opinie, że „rozpraszały młodzież”. Co więcej, Ministerstwo Kultury domagało się usunięcia kontrowersyjnych prac, bo pewna tematyka, w tym gender, nie powinna być prezentowana w Muzeum Narodowym.

Protest przeciw cenzurze. Przynieście banany. Z Galerii Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie zniknęły w piątek dwie instalacje wideo autorstwa Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Ich usunięcie nakazał nowy dyrektor prof. Jerzy Miziołek. Oczyszczenia wystawy ze "skandalizujących" prac domagało się Ministerstwo Kultury – można przeczytać w opisie wydarzenia na Facebooku.

Zobacz także