18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rząd z tego egzaminu dostał pałę

Policja nie będzie wystawiała mandatów. PiS nabroił

Wojciech Kozicki
02.07.2019  15:28
Policja i straż miejska nie wystawią mandatów? PiS narobiło bałaganu
Policja i straż miejska nie wystawią mandatów? PiS narobiło bałaganu Fot: Adam STASKIEWICZ/East News

Mandaty za przekroczenie prędkości, nielegalny wywóz śmieci lub picie alkoholu w miejscu publicznym być może wkrótce nie będą wystawiane. Rząd PiS poniosła ułańska fantazja i dano zbyt krótki termin na zmiany prawne. Policja i straż miejska od września nie będą mogły karać za wykroczenia?

Rozporządzenie Rady Ministrów ws. nakładania grzywien w drodze mandatu karnego wydano w związku z nowelizacją ustawy - Kodeks wykroczeń z 4 października 2018 roku. To może być dla PiS i Jarosława Kaczyńskiego strzał w kolano. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, konieczna jest zmiana formularzy do wypisywania mandatów, ale czy policjanci i strażnicy miejscy do września dostaną nowe bloczki? Raczej się na to nie zanosi.

DGP ujawnia, że izby skarbowe nie są gotowe na zmiany, a służby nie mają pojęcia, kiedy dostaną nowe druki. Ministerstwo Finansów zwróciło się już do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o wydłużenie obowiązujących formularzy, ale Zbigniew Ziobro najwyraźniej jest bardzo zajęty, bo odpowiedzi brak.

PiS zabraknie cudzych pieniędzy?

Ten chaos może zaboleć rząd PiS, który utrzymuje się z pieniędzy Polaków, w tym właśnie z wpływów z mandatów. W budżecie zabrakłoby sporo pieniędzy, a przecież Kaczyński już planuje niesamowity festiwal rozdawnictwa cudzych pieniędzy.  

Gdy w 2018 roku policjanci strajkowali i nie wystawiali mandatów, budżet stracił 136 milionów złotych. PiS liczy teraz każdy grosz obywateli i na taką wpadkę nie może sobie pozwolić.

Wprowadzenie nowych druków to nie taka prosta sprawa. „Forbes„ przypomina, że każda strona musi być opieczętowana, a numerację trzeba wprowadzić do dwóch systemów informatycznych oraz książek  druków ścisłego zarachowania, a dopiero wtedy bloczki trafią w ręce policjantów i strażników miejskich.

Znając polskie realia, sposób na karanie kierowców się znajdzie. Jak zwykle bezkarni pozostaną tylko politycy.

Przeczytaj więcej
Komentarze