18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie żyje mistrz polskiego kina. Wielki filmowiec miał 88 lat

04.04.2019  18:40
Jerzy Wójcik nie żyje. Miał 88 lat
Jerzy Wójcik nie żyje. Miał 88 lat Fot: VIPHOTO/East News

Reżyser, operator, scenarzysta i współtwórca Polskiej Szkoły Filmowej - Jerzy Wójcik nie zyje. zasłużony dla polskiego kina filmowiec miał 88 lat.

Wielki człowiek polskiego kina - Jerzy Wójcik - zmarł 3 kwietnia w wieku 88 lat.  Informację o odejściu filmowca przekazał jego syn, Tomasz Wójcik.

"Kanał", "Eroika", "Popiół i diament". Wybitny dorobek Jerzego Wójcika

Jerzy Wójcik był jednym z najwybitniejszych polskich filmowców. Współpracował między innymi z Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Andrzejem Munkiem czy Jerzym Kawalerowiczem. Pisał scenariusze, reżyserował, a co najważniejsze - stawał za kamerą. I to właśnie jako operator najbardziej przysłużył się polskiemu kinu.

Wójcik był autorem zdjęć do takich klasyków polskiego kina jak "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, "Faraon" i "Matka Joanna od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza czy "Potop" Jerzego Hoffmana.

Debiutował w 1956 roku u boku Andrzeja Wajdy, jako drugi operator na planie słynnego "Kanału". Samodzielny debiut zaliczył niedługo później - zrobił zdjęcia do "Eroiki" Andrzeja Munka.

To wyrwa pokroju tej, którą zostawił po sobie Andrzej Wajda, czy Kazimierz Kutz - powiedział o śmierci Wójcika profesor Paweł Dobrzycki z ASP.

Filmowiec był jednym z artystów, którzy po II wojnie światowej dawali podwaliny dla polskiego kina i stworzyli tak zwaną Polską Szkołę Filmową.

Przeczytaj więcej
Komentarze