18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ostrzeżenie GIS

Skażony ser w Polsce. Może wywołać zapalenie opon mózgowych

Wojciech Kozicki
09.05.2019  08:14
Niebezpieczny ser w E.Leclerc - może zawierac bakterie E.coli
Niebezpieczny ser w E.Leclerc - może zawierac bakterie E.coli Fot: Pawel Sonnenburg/REPORTER

Jeśli robicie zakupy w sklepach E.Leclerc, uważajcie na sery z surowego mleka krowiego typu Camembert. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że mogą się w nich znajdować bakterie E.coli. Sieć sklepów prosi klientów o zwrot towarów.

Francuska firma Fromagerie Alpine, której sery z surowego mleka krowiego trafiły także do Polski, ma poważne kłopoty. GIS wydał ostrzeżenie, że te produkty mogą być zanieczyszczone bakterią E.coli. Opublikowano również zdjęcia podejrzanych serów.

W wyniku postępowania epidemiologicznego oraz śledzenia dystrybucji podejrzanych produktów we Francji stwierdzono, że spożycie ww. serów wiąże się z wystąpieniem kilkunastu przypadków zespołu hemolityczno-mocznicowego u konsumentów. Sery wymienione w ostrzeżeniu, wyprodukowane z surowego mleka krowiego mogą być zanieczyszczone bakterią Escherichia coli wytwarzającą toksynę Shiga (STEC) – brzmi treść ostrzeżenia GIS.

Groźne sery w sklepach E.Leclerc

Niebezpieczne dla zdrowia mogą być sery Saint Felicien 180 g, z datą przydatności do spożycia od 6 lutego 2019 do 21 maja 2019 oraz Saint Marcellin 80 g, z datą przydatności do spożycia od 4 lutego 2019 do 21 maja 2019. Wszystkie podejrzane partie serów będą wycofane ze sprzedaży.

Jeśli macie w lodówce sery o numerze partii od 032 do 116, sieć sklepów prosi o zwrot towaru. Pod żadnym pozorem nie wolno ich spożywać.

Bakterie E.coli - objawy

Escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy, wchodzi w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka. Jak podaje poradnikzdrowie.pl, jeśli jednak bakterie dostaną się do innych partii organizmu może wystąpić zatrucie pokarmowe. Objawy to najczęściej wymioty i biegunki. Bakterie mogą spowodować również infekcje dróg moczowych, odmiedniczkowe zapalenie nerek, krwotoczne zapalenie jelit, zakrzepicę, zespół mocznicowo-hemolityczny, a nawet sepsę. Co więcej, niektóre szczepy mogą wywołać zapalenie otrzewnej lub zapalenie opon mózgowych.

ser 1
ser 2
Przeczytaj więcej
Komentarze