18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Od dzisiaj dostaniemy nowe prawo jazdy. Będzie trzeba je wymienić

Redakcja
04.03.2019  14:29
Od dzisiaj dostaniemy nowe prawo jazdy. Będzie trzeba je wymienić
Od dzisiaj dostaniemy nowe prawo jazdy. Będzie trzeba je wymienić Fot: geograph.ie

Nowe prawo jazdy nie ma adresu zamieszkania, ale będzie wydawane na 15 lat. Teoretycznie ma to spowodować oszczędności u kierowców, ale nikogo z nas nie ominie wymiana dokumentu.

Bez adresu zamieszkania, za to z terminem ważności 15 lat. Tak wygląda nowe prawo jazdy, które dostaną wszyscy wnioskujący o nie po 4 marca 2019. Również osoby, które wnioski złożyły wcześniej, ale jeszcze nie dostały dokumentu, otrzymają go już w nowej wersji.

Nowe prawo jazdy to oszczędność?

Teoretycznie, do tej pory, każda osoba posiadająca prawo jazdy powinna wymienić je w momencie zmiany adresu zamieszkania lub zmiany nazwy ulicy, przy której jest zameldowana. To generowało dodatkowe koszty i przysparzało papierkowej roboty. Wymiana prawa jazdy kosztowała bowiem 100 złotych.

Nowe prawo jazdy

Tymczasem z nowej wersji dokumentu zniknie pole adresu. Oznacza to,  że we wspomnianych wyżej sytuacjach obowiązku wymiany prawa jazdy nie będzie.

Prawo jazdy ważne 15 lat

Nowy dokument uprawniający do prowadzenia samochodu będzie miał jednak określony okres ważności. Najdłużej potrwa on 15 lat. Po tym czasie każdy będzie zobowiązany do jego wymiany.

Nowe prawo jazdy - przód

Obowiązek ten nie ominie także posiadaczy prawa jazdy wydanego przed 4 marca i ważnego bezterminowo. Docelowo rząd planuje bowiem obowiązkową wymianę bezterminowych praw jazdy, ale dopiero w latach 2028 – 2033. Wtedy osoby z takim prawem jazdy również dostaną dokument ważny 15 lat, który po upływie tego czasu będzie wymieniany. Co ciekawe, uprawnienia przyznane takim kierowcom ważne będą dożywotnio, chodzić będzie jedynie o wymianę dokumentu.

Przeczytaj więcej
Komentarze