18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Początek epidemii?

Odra atakuje w Polsce. Szokująca liczba chorych

Wojciech Kozicki
19.03.2019  10:19
Odra w Polsce - czy własnie zaczyna się zabójcza epidemia?
Odra w Polsce - czy własnie zaczyna się zabójcza epidemia? Fot: Youtube.com/AkronChildrens

Odra w Polsce to coraz większe zagrożenie, a liczba chorych rośnie w zastraszającym tempie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega i podaje, ile w tym roku było już przypadków. Czy czeka nas zabójcza epidemia?

Rośnie zapadalność na odrę w Polsce. Wynosi obecnie 1,13 na 100 tys. osób. Zastępca dyrektora RCB Grzegorz Świszcz na Twitterze poinformował, że od 1 stycznia do 15 marca stwierdzono 434 przypadki zachorowań.

Odra w Polsce

Czyżby szykował się rekord przypadków odry w Polsce? W całym 2018 roku zachorowało 339 osób. W analogicznym okresie były to 31 przypadków. W 2018 roku w całej Europie zachorowalność wzrosła trzykrotnie. To najwyższe wskaźniki od 20 lat.

Odra w USA

Odra szaleje także za oceanem. Jak podaje CNN, w USA w 2019 roku US Centers for Disease Control and Prevention odnotowało już 228 chorych. W 2018 roku stwierdzono 372 przypadki.

Odra - jak można się zarazić, jakie są objawy

Jak podaje zdrowie.radiozet.pl, odrą zarazić się jest bardzo łatwo, bo rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Wystarczy np. przebywać tym samym pomieszczeniu z chorym, a nawet dotknąć tej samej klamki. Początkowo choroba przypomina objawy grypy, pojawiają się gorączka, kichanie, a dopiero później wysypka. Nie jest to jedynie choroba wieku dziecięcego.

Zobacz także