18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

śmiertelna choroba powraca

Odra szaleje w Polsce. Czeka nas epidemia?

29.04.2019  15:52
Coraz więcej przypadków odry w Polsce
Coraz więcej przypadków odry w Polsce Fot: Shutterstock

Odra powraca - tylko od stycznia zachorowało na nią więcej osób, niż przez cały ostatni rok. A ofiar wirusa będzie jeszcze więcej.

W 2018 roku na odrę - chorobę niemal już zapomnianą - zachorowało aż 339 osób. Dużo? Dużo będzie ich w roku 2019. Tylko przez cztery pierwsze miesiące wirus dopadł bowiem dwa razy więcej Polaków, niż przez cały rok ubiegły!

Odra powraca. Tylu zachorowań jeszcze nie było

720 przypadków odry odnotowali lekarze od stycznia 2019 roku! To 2 razy więcej niż w roku 2018 i aż 11 razy więcej niż w roku 2017!

To jednak nie koniec. Kwiecień się jeszcze nie skończył, a Główny Inspektorat Sanitarny już sprawdza 400 kolejnych przypadków. Ile z nich to faktycznie zachorowania na odrę?

Przypadków zachorowań będzie więcej

Jak informuje Jan Bodnar z GIS, wysoka liczba zachorowań to efekt fali, która zaczęła się w styczniu tego roku. Liczba zarażeń z miesiąca na miesiąc nie spada, ale też nie rośnie - utrzymuje się na tym samym, wysokim poziomie.

Ten stan punktowych ognisk będzie trwał - powiedział Bodnar.

Bodnar przyznaje przy tym, że większość zarażeń spowodowana jest napływem do Polski obcokrajowców. Co jednak ważne - chorują głównie Polacy!

Odra w Polsce. Grozi nam epidemia?

Czy powinniśmy się bać? rzecznik GIS twierdzi, że jak na razie epidemia nam nie grozi, ale stan jest alarmowy. Ryzyko zachorowania jest coraz większe, a u kilkudziesięciu osób na 1000 przypadków pojawiają się poważne powikłania. Już dziś na 1000 chorych umiera jedna osoba, jeśli liczba zachorowań wzrośnie, może być jeszcze gorzej.

Widać tu prosty mechanizm. Jak odchodzi się od szczepionek, to choroby wracają. A katalog chorób, których w Polsce nie ma, a mogą pojawić się ponownie, jest szeroki - alarmuje rzecznik GIS.