18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Gigantyczne, niebezpieczne paskudztwo

Ogromne komary tygrysie doleciały do Polski. Przenoszą tropikalne choroby

27.06.2019  10:13
Ogromne komary tygrysie doleciały do Polski. Przenoszą tropikalne choroby
Ogromne komary tygrysie doleciały do Polski. Przenoszą tropikalne choroby Fot: East News

Komary tygrysie (zwane również azjatyckimi) doleciały do Polski. Paskudnego osobnika sfotografował emerytowany pracownik Uniwersytetu Śląskiego.

Komary tygrysie (inaczej azjatyckie) są znacznie większe niż nasze rodzime osobniki. Jak się okazało, w tym momencie latają już po Katowicach. Zdjęcie jednego z nich wykonał emerytowany pracownik Uniwersytetu Śląskiego, dr Antoni Winiarski.

Jakim cudem owad z odległego kontynentu znalazł się u nas? Wszystko przez rosnący ruch międzykontynentalny. Ludzie wyjeżdżają na wakacje w różne miejsca i często przywożą z nich chociażby takich "obywateli" jak komar tygrysi.

Komar tygrysi pojawił się w Polsce!

Dr Antoni Winiarski sfotografował osobnika koło swojego garażu. Jest to tym samym pierwsze udokumentowane fotografią pojawienie się komara azjatyckiego w Polsce.

28 maja 2019 r. sfotografowałem komara tygrysiego w Katowicach przy ul. Grodowej koło garaży i jest to pierwsze udokumentowane stwierdzenie obecności tego owada w Polsce. Komary tygrysie witały mnie, gdy podjeżdżałem samochodem pod garaż. Zwabiało je ciepło silnika samochodu - mówił dr Antoni Winiarski w informacji przesłanej redakcji Dziennika Zachodniego. 

Komary tygrysie wyróżniają się przede wszystkim wyglądem i rozmiarem.

Dorosłe osobniki są większe, niż znane nam komary brzęczące (Culex pipiens) i mają dłuższe kłujki (ssawki). Ich ciało osiąga długość 10 mm, o 4 mm więcej niż komarów brzęczących. Komary tygrysie łatwo można odróżnić od innych komarów, gdyż mają białe paski na odnóżach i odwłoku - informuje dr Winiarski. 

Nasze rodzime komary nie są groźne. Jedynie ich ugryzienia sprawiają nam swędzący dyskomfort, ale na ogół nie powodują chorób. Sprawa ma się zupełnie inaczej w przypadku komara tygrysiego. Te przenoszą wiele groźnych, nieznanych nam, tropikalnych chorób. Należą do nich m.in. denga, czikungunia, gorączka Zachodniego Nilu czy żółta febra.

Uważajcie na to małe, gryzące ustrojstwo!

Czytaj także
Przeczytaj więcej