18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

chce ich dymisji

Ksiądz krytykuje biskupów. Znienawidzą go jeszcze bardziej?

Emilia Waszczuk
29.03.2019  13:25
Ojciec Wiśniewski apeluje do biskupów: bijcie się w piersi
Ojciec Wiśniewski apeluje do biskupów: bijcie się w piersi Fot: Wikipedia

Ojciec Ludwik Wiśniewski często publicznie krytykuje działania polskiego kościoła, teraz zabrał głos w sprawie pedofilii. Apeluje do biskupów, by rezygnowali z funkcji i publicznie bili się w piersi.

Pedofilia to temat trudny nie tylko dla społeczeństwa, ale i dla całego kościoła. Ten ostatnio zwołał nawet specjalną konferencję prasową i publicznie ogłosił, ile osób padło ofiarą księży. Po wszystkim arcybiskup Jędraszewski oznajmił, że faktycznie, molestowanie dzieci to grzech, ale trzeba umiłować się i wybaczyć sprawcom, bo tak zrobiłby Jezus.

Niewielu jest biskupów i kościelnych zwierzchników, którzy biorą na barki problem i faktycznie próbują z nim walczyć. Arcybiskup Głódź na przykład zawzięcie walczy o dobre imię księdza Jankowskiego (podobno wiedział o jego skłonnościach i jest jednym z duchownych oskarżanych o tuszowanie pedofilii). W innym miejscu w Polsce odbyło się za to nabożeństwo pokutne, w którym księża z biskupem Grzegorzem Rysiem na klęczkach wysłuchali ofiar pedofili.

Ojciec Wiśniewski apeluje do biskupów

Tymczasem ojciec Ludwig Wiśniewski wie, co kościół z hierarchami na czele powinni zrobić. W tekście dla "Tygodnika Powszechnego" zaapelował, by każdy, kto dopuścił się tuszowania przypadków pedofilii, zrezygnował z funkcji. To nie wszystko - księża powinni publicznie uderzyć się w piersi.

Ośmielam się powiedzieć to, co wielu ludzi boi się powiedzieć głośno: biskupi, którzy ukrywali straszne przestępstwo, przenosząc z miejsca na miejsce księży pedofilów, powinni złożyć na ręce papieża rezygnację z urzędu - napisał. - powinni odważnie i publicznie przyznać się do tego - czytamy w jego apelu.

Ojciec Wiśniewski twierdzi przy tym, że Kościół może się oczyścić jedynie przez publiczne przyznanie się do winy. Będzie bolało, ale warto - przekonuje.

Jednocześnie duchowny zastanawia się, jak to możliwe, iż biskupi i hierarchowie mogą nie zauważać, że Polacy odwracają się od religii i krytykują działania kościoła.

Coraz więcej katolików jest zgorszonych zachowaniem biskupów i księży oraz tolerowaniem przez nich zła. (...) Jak można tego nie widzieć - dopytuje.

Arcybiskup Jędraszewski nie lubi Wiśniewskiego

O tym, że ojciec Wiśniewski nie jest przez kościelnych hierarchów szczególnie lubiany, świadczyć może ostatnie zamieszanie wokół arcybiskupa Jędraszewskiego. Duchowny miał odprawić mszę za księdza Tishnera, ale tego nie zrobił, bo się obraził. Na co? Na to, że Jurek Owsiak i ojciec Wiśniewski zostali odznaczeni nagrodą imienia filozofa...