18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ostrzeżenie GIS

Zakażona kiełbasa w sklepach. Może wywołać zapalenie pnia mózgu

Wojciech Kozicki
29.05.2019  19:07
Ostrzeżenie GIS - zakażona kiełbasa trafiła do sklepów
Ostrzeżenie GIS - zakażona kiełbasa trafiła do sklepów Fot: Pixabay.com

Robi się ciepło, pewnie już po nocach śni się wam kiełbasa z grilla. Bądźcie jednak czujni, bo do sklepów trafiło mięso, w którym wykryto groźne bakterie.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Okazuje się, że kiełbasa surowa Metka Bawarska oraz kiełbasa Polska w Folii mogą być niebezpieczne dla zdrowia. W mięsie wykryto bakterie Listeria monocytogenes.

Zobacz także

Zakażona kiełbasa

Kupiliście taką kiełbasę? Jeśli ma nr partii 20190516 (Matka Bawarska) lub 20190515 (Polska w Folii), to nie powinniście jej jeść. Wiadomo, że towaru nie ma w magazynach i trafił do sklepów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

Producentem jest PHU Zakład Masarski Różycki i Wilkowski S.c. Powiatowy lekarz weterynarii zabronił mu produkcji produktów niepoddanych obróbce termicznej do czasu wykonania odpowiednich badań.

Bakterie Listeria monocytogenes i  listerioza

Bakterie Listeria monocytogenes wywołują Listeriozę (zakażenie bakteryjne). Jak podaje medonet.pl, może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia pnia mózgu. ropni mózgu, zapalenia wsierdzia. Rzadko obserwowane postacie kliniczne to np. zapalenie płuc, zapalenie gałki ocznej, zakażenie skóry i zapalenie kości. Okres inkubacji wynosi od 11 do 70 dni (średnio około miesiąca).

Zobacz także
kiełbasa 1
kiełbasa 2
Czytaj także