18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kolejny ptak zabity

Ktoś otruł orła. Zemsta za wyjadanie ryb?

Wojciech Kozicki
19.03.2019  11:32
Kolejny orzeł bielik zabity - trutka na szczury w padlinie
Kolejny orzeł bielik zabity - trutka na szczury w padlinie Fot: Facebook.com/PTOP - Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

Blisko Białegostoku znaleziono chorego ptaka, ale nie udało się go uratować. Badania wykazały, że przyczyną śmierci było otrucie. Orzeł bielik prawdopodobnie komuś podpadł i zapłacił za to życiem.

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków pokazało na Facebooku zdjęcie martwego orła. Gdy znaleziono go we wsi Borsukówka na Podlasiu, jeszcze żył. Nie mógł jednak odlecieć i dziwnie się zachowywał. Miał zająć się nim weterynarz w Białymstoku, ale ptak nie przeżył transportu. Okazało się, że była to dorosła samica orła bielika.

Trutka na szczury

Została przeprowadzona sekcja zwłok, a organy ptaka trafiły do badań toksykologicznych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. Potwierdzono, że bielika zabiła trutka na szczury.

PTOP podejrzewa, że ptak spożył truciznę razem z padliną. Ustalono, że przed śmiercią zjadł mięso drobiowe.

Zagrożone ptaki drapieżne w Polsce

Sprawa trafi na policję, by ustalić i ukarać sprawców. Jak na razie PTOP podejrzewa, że bielika otruli pracownicy stawów rybnych. Zdarzało im się już zabijać w ten sposób ptaki takie jak czaple i kormorany. Dla nich są to „szkodniki”, które kradną ryby.

WP.pl podaje, że rok temu na Podkarpaciu kilka bielików również zostało otrutych. Zabito je karbofuranem, który stosuje się w środkach owadobójczych. Sprawcy nie schwytani.

Przeczytaj więcej
Komentarze