Oceń
Ptasia grypa H5N1 w Polsce. Atak zwierzęcej choroby na Śląsku. Służby wydały lokalne rozporządzenie w sprawie skażenia ptasią grypą. Mutacja wirusa ptasiej grypy może być niebezpieczna dla ludzi
Ptasia grypa H5N1 znowu w Polsce. Tym razem groźny wirus odzwierzęcy zaatakował na Śląsku, a pierwsze zabite ptaki znaleziono 18 kwietnia. Były to mewy śmieszki w rezerwacie przyrody Łężczok i w zbiorniku wodnym Polder Buków. Znaleziono ok. 1000 martwych ptaków.
Ptasia grypa na Śląsku. Skażony teren, groźny wirus
Bada zidentyfikowały szczep wirusa i potwierdziły jego wysoką zjadliwość. Stanowi ZAGROŻENIE DLA LUDZI. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwołał sztab zarządzania kryzysowego ze wszystkimi służbami i inspekcjami.
Ptasia grypa to choroba o wysokim potencjale epidemicznym. Od końca 2021 roku problem narasta. Wirus H5N1 przeskoczył już na ssaki - zaatakował m.in. norki, lisy i wydry - i wiadomo, że pomiędzy ssakami może się przenosić. Pojedyncze przypadki zachorowań odnotowano także u ludzi - ostrzega Radio ZET.
Strefę skażenia wyznaczono na terenie powiatów: raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz w Rybniku. Przez następne 30 dni będzie trwało zwalczanie ptasiej grypy w skażonym regionie. Zaapelowano, by nie przeprowadzać w tych dniach transportu ptactwa i unikać skażonego regionu, gdzie działają służby.
Istnieje ryzyko, że ptasia grypa na Śląsku zaatakuje drób hodowlany. Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Konrad Kuczera ujawnił, że mamy do czynienia z mutacją wirusa ptasiej grypy.
Zapadła na nim decyzja m.in. o czasowym zakazie wstępu zwiedzających na teren rezerwatu Łężczok i Polderu Buków. Strefa objęta zakażeniem oznaczona zostanie poprzez ustawienie tablic ostrzegawczych o treści: „UWAGA! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW – STREFA OBJĘTA ZAKAŻENIEM”.
Z kolei w strefie z czasowym ograniczeniem wstępu dla osób i pojazdów (na tę chwilę jest to teren zbiornika wodnego Polder Buków oraz teren rezerwatu przyrody Łężczok), ustawione będą tablice o treści „ZAKAZ WSTĘPU! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW” – informuje Rynik.eu.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.
Oceń artykuł
Tu się dzieje
