18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kościół dostanie ziemię "za zasługi"

PiS zmniejszy park narodowy. Teren przejmą duchowni

25.06.2019  18:24
PiS chce zmniejszyś Świętokrzyski Park Narodowy - 5 hektarów przejmą ojcowie oblaci
PiS chce zmniejszyś Świętokrzyski Park Narodowy - 5 hektarów przejmą ojcowie oblaci Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/East News, Facebook.com/Świętokrzyski Park Narodowy

Świętokrzyski Park Narodowy zostanie pomniejszony. Rada Ministrów chce odebrać mu 5 hektarów terytorium, by zadowoleni byli duchowni. Rządowy projekt spotkał się oczywiście z falą krytyki, ale PiS nie ma zamiaru się ugiąć.

Świętokrzyski Park Narodowy znalazł się na celowniku rządu. Chodzi konkretnie o terytorium na Świętym Krzyżu, gdzie znajdują się bazylika, zabudowania klasztorne i polana, na której odprawiane są msze. Jak podaje Onet.pl, władze chcą, by zakonnicy mogli odzyskać dawną własność. Jak przypomina „Wyborcza”, dostaną m.in. skrzydło klasztoru, gdzie znajduje się muzeum przyrodnicze.

Porozumienie umożliwi podjęcie prac projektowych zagospodarowania budynku na potrzeby klasztoru, pielgrzymów i turystów, a także aplikowanie o dofinansowanie przewidzianych projektów – twierdzą ojcowie oblaci. (wyborcza.pl)

PiS kontra Świętokrzyski Park Narodowy

Onet podaje, że jeśli rządowy projekt zurbanizowania terenu wejdzie w życie i zostaną zmienione granice parku narodowego, ŚPN straci prawo użytkowania wieczystego. Wtedy ojcowie oblaci będą mogli wykupić upragnione zabudowania. Za poprzednich rządów było to niemożliwe, ale PiS obiecał im wsparcie.

To samo centrum parku narodowego. Wydzielenie terenu spod ścisłej ochrony sprawi, że park straci kontrolę nad nim, wpływ na imprezy masowe. A przecież jeszcze niedawno w projekcie ochrony ŚPN była mowa o ograniczeniu gości na Świętym Krzyżu z uwagi na zagrożenie hałasem – uważa były dyrektor ŚPN Piotr Szafraniec. (wyborcza.pl)

Pomysł poparli m.in. radni powiatu kieleckiego i sejmiku województwa świętokrzyskiego, gdzie rządzi niepodzielnie właśnie PiS. Władze obiecują, że zmiana nie wpłynie negatywnie na przyrodę i twierdzą, że chociaż część terenu zostanie utracona, to w zamian park otrzyma inne nowe działki. Przewodniczący świętokrzyskiego sejmiku Andrzej Pruś mówił też o uporządkowaniu kwestii chronienia terenu. Jego zdaniem oblaci powinni otrzymać te 5 hektarów chociażby ze względu na zasługi jakie kościół ma w rozwoju państwowości.

Wiem o petycji, ale ze mną samym nikt dyskusji nie podejmował. A jestem na nią otwarty. Jestem gotów wykazać, że na zurbanizowanych terenach przyklasztornych nie ma już wartości przyrodniczych – oświadczył obecny dyrektor ŚPN Jan Reklewski. (wyborcza.pl)

PiS zniszczy park narodowy?

Projekt spotkał się z oburzeniem środowisk lewicowych. Sprzeciwiają mu się m.in. Obywatele RP i Lewica Razem, szukając poparcia na uczelniach i w różnych instytucjach. Nazywają planowane zmiany barbarzyństwem, grabieżą i handlowaniem własnością narodową. Przeciwni zmianom granic są też ekolodzy.

Huczne i tłumne imprezy religijne będą prowadziły do szeregu negatywnych zjawisk, np. płoszenia dzikich zwierząt, zaśmiecania, niszczenia roślin – twierdzi student psychologii, miłośnik przyrody i autor internetowej petycji Mateusz Bieniek. (wyborcza.pl)

Nie mam wątpliwości, że za tą decyzją stoją też względy ekonomiczne i jakaś próba skomercjonalizowania terenu. Święty Krzyż to też miejsce kultu słowiańskiego, który na naszych terenach ma dłuższą tradycję niż chrześcijaństwo. To miejsce owiane najsłynniejszą świętokrzyską legendą o czarownicach, które miały sabaty na Łyścu. Tu widzę też zagrożenie związane z wymazaniem pewnych legend związanych z regionem świętokrzyskim. Wiemy, że takie pokusy już były – oświadczyła Małgorzata Marenin ze Stowarzyszenia Wspólna Polska. (onet.pl)

Świętokrzyski Park Narodowy - informacje:

Przeczytaj więcej
Komentarze