Biskup wydał listę zakazów dla księży: „Zero tolerancji” wobec zachowań pedofilnych

Redakcja
18.12.2018  12:25
bp Piotr Libera płock
bp Piotr Libera płock Fot: SZYMON BLIK/REPORTER

Biskup płocki Piotr Libera wprowadził w grudniu specjalny dekret, którym zatwierdził nowe zasady dotyczące kontaktów duchownych z nieletnimi – donosi płocki oddział „Gazety Wyborczej”.

Odczuwam upokorzenie, zawstydzenie i gniew, że coś takiego miało miejsce – mówił bp Piotr Libera po tym, jak kilka tygodni wcześniej, razem z biskupem pomocniczym Mirosławem Milewskim, poinformował dziennikarzy o nadużyciach seksualnych w diecezji płockiej. Mowa o dziewięciu duchownych, którzy od końca maja 2007 r. do połowy września 2018 r. mieli dopuścić się przestępstw seksualnych wobec nieletnich.

Przepraszam za łzy i cierpienia, które spowodowali księża, którzy sprzeniewierzyli się swemu powołaniu. (…) Nie uchylamy się od odpowiedzialności, egzekwowanie zasady „zero tolerancji” wobec zachowań pedofilnych wśród duchownych było i jest moim priorytetem. W diecezji płockiej nie ma miejsca na przestępstwa seksualne duchownych wobec małoletnich. (…)  Liczą się przede wszystkim ofiary, ich ochronę i dobro stawiam na pierwszym miejscu. Skala krzywd, jakich doznały, jest wielka – dodał bp Libera.

W związku z ostatnimi wydarzeniami biskup płocki zatwierdził „Zasady prewencji i postępowania w pracy duszpasterskiej z osobami małoletnimi w diecezji płockiej”. Zbiór ma obowiązywać we „wszystkich parafiach, wspólnotach, dziełach i instytucjach w diecezji płockiej”. Znalazło się w nim 27 punktów dotyczących takich kwestii jak indywidualne spotkania duchownego z osobą małoletnią czy erotyzacja języka:

Osoby małoletnie nie powinny przebywać w mieszkaniach osób duchownych i zakonnych, zwłaszcza w pojedynkę. (…) Indywidualnych spotkań z osobami małoletnimi nie wolno w nieroztropny sposób mnożyć ani przedłużać. Zarówno ich pora, jak i liczba powinny uwzględniać dobro osób małoletnich.Zabrania się indywidualnych wyjazdów duchownego z osobą małoletnią.Należy zwrócić szczególną uwagę na przypadki werbalnego naruszania godności osób małoletnich, której wyrazem jest erotyzacja języka.Niedozwolone są wszelkie zachowania, które stanowią przekraczanie granic intymności osób małoletnich. Zasada ta powinna obowiązywać szczególnie w takich miejscach jak przebieralnie, pływalnie, toalety itp. Zabronione jest zwłaszcza nagrywanie lub wykonywanie zdjęć we wskazanych miejscach. Duchowny nie powinien także wyręczać osób małoletnich w czynnościach natury osobistej.

Diecezja płocka nie jest pierwszą, która wprowadziła w życie takie zasady. Podobne obowiązują już m.in. w diecezji warszawsko-praskiej.

ZOBACZ TEŻ: 

  • Papież Franciszek o winnym pedofilii w Kościele
  • Ksiądz pedofil nagrywał nagie dzieci. "To przez stresującą pracę"
Czytaj także