18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zaskakujący sondaż

Polacy nie chcą religii w szkołach

17.04.2019  12:11
Połowa Polaków nie chce nauki religii w szkołach
Połowa Polaków nie chce nauki religii w szkołach Fot: PIOTR SAWECKI/REPORTER

Większość Polaków nie życzy sobie nauki religii w szkołach. Takie wnioski płyną z najnowszego sondażu.

Sondaż przeprowadził Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”. Wynika z niego jednoznacznie, że Polacy są przeciwni religii w szkołach.

Polacy nie chcą religii w szkołach

Religia jest jednym z przedmiotów nauczanych w szkole od wielu lat. Ale jej temat regularnie powraca. W ostatnich latach nasiliły się też głosy mówiące o tym, że powinno się zlikwidować naukę religii w szkołach. „Super Express” przeprowadził w tej sprawie sondaż. Podczas badania ankietowani odpowiadali na pytanie: „Czy dzieci w szkołach powinny być uczone religii?”. Okazuje się, że spora część Polaków jest temu przeciwna. Wyniki badania wyraźnie pokazały, że aż 50 procent nie chce religii w polskich szkołach. Za tym, aby lekcje z tego przedmiotu odbywały się w placówkach oświatowych opowiedziało się jedynie 38 procent. Pozostałe 12 proc. stwierdziło, że nie ma w tej sprawie zdania.

To efekt rozwoju cywilizacyjnego

Takie wyniki skomentował prof. Henryk Domański, z Polskiej Akademii Nauk. Jego zdaniem to wynik rozwoju cywilizacyjnego i zjawisko dobrze znane innym ustrojom demokratycznym. Co ciekawe, jako inną z przyczyn wskazał także efekt trendu zwracającego się w stronę otwartości i tolerancji. To jego zdaniem powoduje, że rodzice oczekują od nowoczesnej szkoły takich właśnie cech.

Badanie realizowane było w dniach 4-5 kwietnia tego roku na próbie 1094 dorosłych.