18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie jeszcze jedno nowe święto? Dzień Wolności na pamiatkę "doniosłych wydarzeń"

Redakcja
28.02.2019  14:02
nowe święto dzień wolności
nowe święto dzień wolności Fot: Piotr Molecki/East News

W czwartek do Sejmu trafi projekt ustawy ustanawiający kolejne już, nowe święto. Czerwona kartka w kalendarzu pojawić miałaby się 4 czerwca.

Posłowie PO-KO zapowiedzieli, że w czwartek złożą do Sejmu projekt ustawy, która miałaby wprowadzić w Polsce nowe święto państwowe. Politycy pragną uczcić dzień wyborów z 1989 roku i sprawić, by 4 czerwca już zawsze przypominał o tym ważnym wydarzeniu.

O decyzji PO-KO poinformowała na konferencji prasowej posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Projekt ustawy nawiązuje do uchwały, jaką także z inicjatywy klubu PO podjęliśmy w roku 2013, która ten dzień nazwała wówczas Dniem Wolności i Praw Obywatelskich, ale jakoś przygasło to święto, więc mamy nadzieję, że nadanie temu statusu święta państwowego pozwoli właściwie uhonorować tę datę - wyjaśniła.

Głos w sprawie zabrał także senator Bogdan Klich, który podkreślił, że 4 czerwca 1989 roku był dla Polski dniem przełomowym

To był ten moment, od którego rozpoczął się proces budowania w Polsce struktur państwa prawa, opartych na wartościach demokracji, wolności, poszanowania dla nowego prawa, poszanowania praw obywatelskich - tłumaczył. - Nie byłoby odbudowy suwerennej Polski i zbudowania w Polsce demokracji i państwa prawa. Ten moment był momentem, z którego powinniśmy być dumni, bo też pokazał, że przy pomocy kartki wyborczej udało się pokonać reżim, który stosował przez wiele lat siłę i przemoc.

Więcej nowych świąt. 14 kwietnia na cześć Mieszka I

Zaledwie tydzień temu Sejm zdecydował o wprowadzeniu w Polsce innego, nowego święta. Już od tego roku, 14 kwietnia obchodzić będziemy Święto Chrztu Polski.

Inny pomysł aż 9-dniowego super-święta przepadł z kretesem na początku lutego. Grażyna Sztark z PO chciała uczcić nim między innymi pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. Po krytycznych komentarzach internautów wycofała się jednak ze swojej propozycji.  

Przeczytaj więcej
Komentarze