18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dochód na mieszkańca to kosmos

Polska będzie bogatsza od Portugalii

Redakcja
07.03.2019  10:38
Polska będzie bogatsza od Portugalii
Polska będzie bogatsza od Portugalii Fot: Wikipedia

W tym roku dochód na mieszkańca Polski będzie wyższy niż w Portugalii. Dokładnie o 63 dolary. Tak wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Różne kraje, do których powinniśmy równać albo nawet je wyprzedzić, pojawiały się w wypowiedziach polityków, ale chyba nikt nie przewidział Portugalii. Tymczasem według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego wyprzedzimy w tym roku ten kraj pod względem dochodu na mieszkańca.

Polska lepsza od Portugalii

Jak pisze gazeta „Rzeczpospolita”, w 2019 roku dochód na mieszkańca przy uwzględnieniu realnej siły nabywczej wyniesie w Polsce 33 472 dolary. Z kolei w Portugalii ma on być równy 33 409 dolarów. To różnica dokładnie 63 dolarów na korzyść naszego kraju.

Warszawa wyżej od Lizbony

Według „Rzeczpospolitej” wyniki ekonomiczne Warszawy i Lizbony są niewspółmierne. W ubiegłym roku Polska osiągnęła bowiem wzrost o 5,1 proc., zaś Portugalia tylko 2,1 proc. W tym roku koniunktura Portugalii ma być słabsza. Stąd też prognozowana zmiana pozycji i wyprzedzenie przez nas Portugalii.

Polska za Estonią i Litwą

Tym samym nasz kraj trafił na 21 pozycję w Unii Europejskiej pod względem dochodu na mieszkańca. Jednak zdaniem ekspertów wspięcie się wyżej będzie dla nas trudne. Przede wszystkim dlatego, że bezpośrednio przed nami znajdują się Estonia i Litwa, których gospodarki zanotowały w minionym roku wzrost odpowiednio o 3,9 i 3,5 proc. Wyżej są też Słowenia, Słowacja i Czechy, które, jak pisze „Rzeczpospolita”, notują niewiele niższe tempo rozwoju niż Polska. To oznacza, że dogonienie ich zająć może lata, zakładając że utrzymamy stałe tempo rozwoju.

Przeczytaj więcej
Komentarze