18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Podjęliśmy decyzje"

Polska elektrownia jądrowa. Moskwa: doprowadzimy do końca

Wojciech Kozicki
22.02.2023  11:33
Polska elektrownia jądrowa. Moskwa: doprowadzimy do końca
Polska elektrownia jądrowa. Moskwa: doprowadzimy do końca Fot: Piotr Molecki/East News

Polska elektrownia jądrowa i nowe informacje. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała, że zostały podjęte kolejne decyzje zapewniające bezpieczeństwo energatyczne Polski.  Umowa podpisana.

Polska elektrownia jądrowa jednak powstanie. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła, że w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podpisano Bridge Contract pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz firmami Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland (Westinghouse). Umowa reguluje zakres prac przedprojektowych ws. polskiej elektrowni jądrowej i ma umożliwić m.in. wstępne oszacowanie wartości projektu. Minister zapewniła, że podpisany kontrakt zapewni Polsce bezpieczeństwo w kolejnych latach.

Elektrownia jądrowa i bezpieczeństwo energetyczne Polski

Umowę symbolicznie podpisano podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. Minister Moskwa mówi o polsko – amerykańskiej współpracy ze stabilnymi i bezpiecznymi partnerami w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Podkreśliła, że właśnie ta kooperacja międzynarodowa pozwoliła m.in. na terminal LNG i stabilne dostawy pozwalające Polsce wyjść suchą stopą z europejskich kryzysów energetycznych w 2022 roku.

Dzisiaj, myśląc o roku 2030, 2031, 2032 i wszystkich latach po nich następujących, podjęliśmy decyzje o wdrożeniu i doprowadzeniu do końca i do sukcesu, kluczowego projektu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, jakim jest projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce – przekazała minister Moskwa.

Jak podaje Radio ZET, umowę w obecności minister klimatu Anny Moskwy i ambasadora USA Marka Brzezinskiego podpisali prezes PEJ Tomasz Stępień, prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik i szef działu Energy Systems w Westinghouse David Durham.

Umowa obejmuje 10 głównych obszarów merytorycznych, m.in. opracowanie szczegółowego modelu realizacji inwestycji, przygotowanie oceny bezpieczeństwa, programu kontroli jakości, oraz identyfikację potencjalnych dostawców, z naciskiem na firmy z Polski. Umowa ma pozwolić na rozpoczęcie przez PEJ i Westinghouse pierwszych prac przedprojektowych, zanim dojdzie do uzgodnienia umowy wykonawczej – podaje Radio ZET.

Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa?

Czytaj także