Polska musi zapłacić Szwedom 720 milionów! Skąd rząd weźmie pieniądze?

Redakcja
04.03.2019  11:04
Polski rząd kontra szwedzki fundusz Abris. Komisja Nadzoru Finansowego i jej decyzja (akcje FM Banku, spółka PL Holdings) będą sporo kosztować Polaków.
Polski rząd kontra szwedzki fundusz Abris. Komisja Nadzoru Finansowego i jej decyzja (akcje FM Banku, spółka PL Holdings) będą sporo kosztować Polaków. Fot: Mateusz Grochocki/East News

Polska przegrała w sądzie. Szwedzki fundusz Abris chce otrzymać 720 milionów złotych jako odszkodowanie. Decyzja, którą podjęła Komisja Nadzoru Finansowego, może teraz Polaków drogo kosztować.  

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie zdecydował, że fundusz Abris ma otrzymać od polskiego rządu odszkodowanie. Skąd Polska weźmie 720 milionów złotych? Jak podaje radiozet.pl, fundusz mógłby zająć pieniądze z obligacji rządowych kupionych przez inwestorów.

Polska kontra Abris

Abris dał Polsce 2 tygodnie na spłatę odszkodowania. Prokuratura Generalna zamierza się odwołać od wyroku, ale może to mieć przykre konsekwencje. Radiozet.pl podaje, że Abris również może się odwołać i zażądać od Polski jeszcze 90 milionów złotych odsetek. Gospodarka.dziennik.pl przypomina, że dziennie odsetki od niewypłacanego odszkodowania rosną o 145 tys. złotych. 

Bardzo nas cieszy wygrana w Sądzie Arbitrażowym w Sztokholmie, potwierdzająca słuszność naszego roszczenia. Pewnym rozczarowaniem jest obniżenie części odsetek od kwoty tego odszkodowania w stosunku do ich pierwotnej wysokości. Mamy jednak nadzieję, że kolejnym krokiem kończącym proces, w który obie strony włożyły wiele wysiłku i pracy, będzie już tylko zakończenie tej sprawy w formie niezwłocznej wypłaty odszkodowania – komentuje wyrok szwedzkiego sądu Abris.  (gospodarka.dziennik.pl) 

Sprawa dotyczy wywłaszczenia funduszu z akcji banku FM Banku po decyzji Komisji Nadzoru Finansowego w 2014 roku. Spółka PL Holdings (kontrolowana przez Abris) została zmuszona, by sprzedać FM Bank. Szkodę wyceniono na 2,1 mld złotych. 

Czytaj także