18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

dramat

Miażdżący raport o stanie edukacji. Zabija kreatywnosć i zdolnosć myślenia

27.03.2019  12:44
Polska edukacja nie wygląda najlepiej
Polska edukacja nie wygląda najlepiej Fot: Wikipedia

Polska szkoła zabija w uczniach kreatywność, zdolność samodzielnego myślenia i umiejętność rozwiązywania problemów. Do tego stosuje złe metody nauki. Takie wnioski płynął z raportu, który powstał dla resortu przedsiębiorczości.

O tym jak wyglądają lekcje w polskich szkołach oraz jakie metody stosują nauczyciele mówi się wiele. Jednak dopiero teraz tak wyraźnie widać, że edukacja w naszym kraju idzie w złą stronę.

Szkoła zabija w uczniach to, co najlepsze

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, w resorcie przedsiębiorczości pojawił się raport o stanie polskiego szkolnictwa – „Szkoła dla innowatora”. Niestety wnioski z niego płynące przyprawiają o dreszcze. Według informacji zawartych w dokumencie, system edukacji obowiązujący w polskiej szkole zabija w uczniach to co najważniejsze. Po pierwsze nie kształtuje w nich „kompetencji wychodzenia poza schematy” . To oznacza, że uczniowie mają problemy z wzajemną współpracą oraz umiejętnością kreatywnego myślenia.

Wkuwanie na pamięć jest złe

W raporcie zawarto także krytykę powszechnie stosowanej metody nauczania, jaką jest wkuwanie wiedzy na pamięć. To, zdaniem autorów, powoduje szybkie zapominanie i uciekanie wiedzy. Dodatkowo w szkole nie uczy się krytycznego myślenia.

Szkoła zabija spontaniczność

Kolejnym problemem poruszonym w raporcie jest kwestia spontaniczności, na którą w szkole nie ma miejsca. Nauczyciele nie pozwalają też uczniom na własne próby rozwiązania problemu podając im konkretne rozwiązanie.

Uczniowie utrwalają złe wzorce

Również na płaszczyźnie społecznej nie jest najlepiej. System edukacji nie lubi osób łamiących reguły. Nagradzani są ci, którzy w żaden sposób się nie wychylają, a to ma ogromny wpływ na wychowanie i motywację.  Skrytykowano również praktykę, która nie dopuszcza uczniów do samodzielnego myślenia oraz nauczanie zdezaktualizowanych treści. Co więcej, również podział na przedmioty nie spotkał się z przychylnością autorów raportu.

Edukację w Polsce czeka rewolucja

Według „DGP” Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii razem z Ministerstwem Edukacji Narodowej chce unowocześnić polską szkołę. Szykuje nawet 10 milionów złotych na to, aby placówki edukacyjne nauczyły się uczyć innowacyjności. 

logo Tu się dzieje