18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pogoda: gigantyczna burza. Kataklizm uderzy w piątek w Polskę

Redakcja
10.08.2018  01:23
prognoza pogody super burza błyskawice
prognoza pogody super burza błyskawice Fot: East News

Burza ma 350 kilometrów średnicy. Będzie bardzo niebezpiecznie.

Prognoza pogody na piątek. Temeratura nie spadaUpały w Polsce nie odpuszczają, padają rekordy gorąca, IMGW wydaje ostrzeżenia. Niż Jan i „hiszpański pióropusz” to nie jedyne problemy. Nad Polskę nadciągają gigantyczna burza znad Francji i „chmury wieżowce”.

Pogoda w piątek - burze, nawałnice, deszcz

Wielka energia z formacji burzowej musi zostać wyładowana. Stanie się to nad centralną Polską w piątek 10 sierpnia.

Ostrzegamy przed tym co wydarzy się zwłaszcza w piątek. Chłodny font zacznie zwalniać, wtedy pojawi się ciekawe zjawisko. Na niebie powstanie morze chmur, ale z nich bedą się wypiętrzały bardzo wysokie wieże cumulonimbusów – powiedziała synoptyk Arleta Unton-Pyziołek w „TVN24”.

Jak podaje „Wirtualna Polska”, burza ma 350 kilometrów średnicy, a czubki 12-kilometrowych chmur sięgają stratosfery, tworząc superkomórki burzowe. Niebezpieczne zjawisko poprzedzają szkwały o prędkości ponad 100 kilometrów na godzinę.

Front wypierający masy upalnego powietrza znad Hiszpanii i południowej Francji ujawnia się w postaci kilku potężnych superkomórek czy może i mezoskalowych zespołów konwekcyjnych, z których największa znajduje się między Paryżem, a Bordeaux (średnica 350 km). Górna powierzchnia przekraczająca wysokość 12 km ma strukturę „kipiącego kisielu”, co świadczy o wbijaniu się w stratosferę najbardziej aktywnych wierzchołków Cb. Oczywiście cały obszar pokrywają wyładowania burzowe – informuje Maciej Ostrowski z ICM Meteo.

Prognoza pogody: kataklizm

Ok. godziny 19:00 wiatr na Mazowszu może osiągnąć prędkość 120 kilometrów na godzinę. Spodziewane są też bardzo intensywne opady deszczu. Oberwanie chmury może trwać nawet 3 godziny. Przewiduje się, że w krótkim czasie może spaść nawet 50-70 litrów wody na metr kwadratowy. Istnieje ryzyko zalań i podtopień.

Należy spodziewać się powstania głównie superkomórek, a także mniejszych, mniej lub bardziej zorganizowanych burz wielokomórkowych. Duża wodność troposfery (PW 38-45 mm) będzie sprzyjać inetnsywnym opadom deszczu dochodzących lub nawet przekraczających 50 mm. Ostry kąt pomiędzy osią zatoki niżowej, a przepływem powietrza sugeruje możliwośc powstania układu typu training storms, w których wiele komórek burzowych przechodzi nad jednym miejscem. W takim przypadku, nie wyklucza się możliwości wystąpienia lokalnej powodzi błyskawicznej-  możemy przeczytać na stronie lowcyburz.pl. 

Prognoza pogody w Polsce - ostrzeżenia

Strona lowcyburz.pl ostrzega, że zagrożeniem będzie nie tylko porywisty wiatr, ale także duży grad. Nie wyklucza również powstania trąb powietrznych. Na swoim Facebooku „Polscy Łowcy Burz” uspokajają jednak, że nie nastąpi powtórka sytuacji z 11 sierpnia 2017 roku (burza z wbudowaną linią szkwału), a artykuł „Wirtualnej Polski” wyolbrzymia zagrożenie („pogodowy armagedon”)

Prognoza pogody - kiedy ochłodzenie w Polsce?

Weekend przyniesie ochłodzenie. Nad Polskę nadciągnie powietrze polarne. Temperatura spadnie o nawet 10 stopni Celsjusza.

ZOBACZ TEŻ: Temperatura na Ziemi rośnie. Ludziom zostało tylko kilkadziesiąt lat

 

logo Tu się dzieje