18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Serce dziecka przebudowane

Przełomowa operacja serca w Polsce. "Jak lądowanie na Księżycu"

Wojciech Kozicki
07.09.2023  14:19
Przełomowa operacja serca dziecka w Krakowie. "Jak lądowanie na Księżycu"
Przełomowa operacja serca dziecka w Krakowie. "Jak lądowanie na Księżycu" Fot: Mateusz Kotowicz/REPORTER/East News - zdjęcie ilustracyjne

Przełomowa operacja serca w Polsce i Europie. Lekarze z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie przebudowali serce dziecka. Do tej pory tak skomplikowane operacje kardiochirurgiczne przeprowadzano tylko w USA. Polska kardiochirurgia staje się potęgą jak za czasów Zbigniewa Religi?

Polska służba zdrowia to nie tylko kolejki do lekarzy, horrendalne składki na NFZ, złe jedzenie w szpitalach i absurdalne błędy lekarskie. To też przełomowe operacje i sukcesy chirurgiczne na skalę światową. Lekarze z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie jako pierwsi w Europie przebudowali serce 1,5 rocznego chłopca.

Niezwykła operacja serca w Polsce. "Jak lądowanie na Księżycu"

Januszek wymagał całkowitej przebudowy serca, by przywrócić przepływ krwi. Niezwykle trudnej rekonstrukcji wymagały aorta główna, prawa i lewa tętnica płucna, naczynia wieńcowe, przedsionek. Prof. Tomasz Mroczek, główny operator i kierownik Kliniki Kardiochirurgii USDK wyjaśnił, że dokonano wręcz zmiany sposobu funkcjonowania komór serca. Uważa, że ta operacja może być porównana do lądowania na Księżycu.

Jak informuje Puls Medycyny, krakowski szpital aktualnie oferuje leczenie dostępne dotychczas tylko w Stanach Zjednoczonych. Do operacji serca Januszka przygotowywano się wiele miesięcy. Konieczna była perfekcyjna współpraca zespołu anestezjologów, kardiologów, pielęgniarek, perfuzjonistów i wielu innych grup medycznych.

Ujawnili jak robią jedzenie w szpitalach. "Rozmnażanie porcji"

Sukces operacji Januszka to dobra wiadomość nie tylko dla pacjentów z Polski, ale również z Europy. Krakowski szpital oferuje leczenie dostępne wcześniej tylko w Stanach Zjednoczonych- pisze Puls Medycyny.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje