18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

dobry pomysł?

Chcą wprowadzić nowy banknot. 800 złotych za rodzenie dzieci

09.07.2019  15:40
Chcą wprowadzić nowy banknot. 800 złotych za rodzenie dzieci
Chcą wprowadzić nowy banknot. 800 złotych za rodzenie dzieci Fot: Shutterstock

Mieliście kiedyś w ręku banknot 500 złotych? Nominał jest tak duży, że może czasem sprawiać problemy. Ale nie dla RPP. Ci wymyślili właśnie, by zrobić jeszcze większy.

Doktor habilitowany Eryk Łon z Rady Polityki Pieniężnej wyszedł z propozycją stworzenia w Polsce nowego nominału. Po 500 złotych, które już było dość głośno krytykowane, a którego wielu Polaków nie miało nawet w ręku, przyszedł czas na jeszcze większą kwotę.

Jednym papierkiem Łon chciałby robić zakupy o równowartości... 800 złotych! Banknot o tym nominale miałby zdobić wizerunek Marii Konopnickiej.

800 złotych w hołdzie matkom

O swoim pomyśle Łon wspomniał w rozmowie z PAP. Zdradził przy okazji, skąd taka inicjatywa. Mianowicie, chodzi o... promowanie wielodzietności.

Maria Konopnicka wraz z mężem wychowała dzieci ośmioro. Być może nawet chcąc uczcić pamięć Marii Konopnickiej i oddać twórczyni słów "Roty" należny hołd można by wprowadzić do obiegu banknot 800 złotowy z wizerunkiem Marii Konopnickiej - powiedział.

Szkoda tylko, że wiele rodzin z ósemką dzieci mogłoby takiego banknotu nawet nie ujrzeć. Inna sprawa, że przy dzisiejszych zarobkach, 800 złotych to dla ogromnej liczby Polaków połowa pensji!

Przeczytaj więcej
Komentarze