18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Padł rekord imigracyjny w Polsce! Rząd chce jeszcze więcej cudzoziemców

Redakcja
28.02.2019  14:06
Ilu jest imigrantów w Polsce i ile pracuje i płaci składni na ZUS? Podane zaskakujące dane. Tymczasem Ukraińcy w Polsce znikają. Wolę jechać do Niemiec?
Ilu jest imigrantów w Polsce i ile pracuje i płaci składni na ZUS? Podane zaskakujące dane. Tymczasem Ukraińcy w Polsce znikają. Wolę jechać do Niemiec? Fot: East News/WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Ilu jest pracujących imigrantów w Polsce? Ilu z nich ma ubezpieczenie w ZUS? Podano zaskakujące dane. Trend może jednak się odwrócić. To raczej zła wiadomość jeśli chodzi o polski rynek pracy.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, w 2018 roku padł imigracyjny rekord na polskim rynku pracy. W styczniu zarejestrowanych w ZUS było 558 tys. cudzoziemców. Trend się jednak odwraca, bo miesiąc wcześniej było ich o 11 tys. więcej.  Pracodawcy płacą także coraz mniej składek na ubezpieczenie społeczne za Ukraińców.

 

Ukraińcy w Polsce

Specjaliści podejrzewają, że imigracja Ukraińców do Polski może się zmniejszać. Ma to związek z polepszaniem się sytuacji na Wschodzie oraz na gorzej działającymi polskimi służbami. Ukraińcy mogą wybierać także Niemcy zamiast Polski, choć nie ma jeszcze na ten temat oficjalnych danych.

W 2018 roku na podstawie oświadczeń przyjechała do nas podobna liczba cudzoziemców, ale zarejestrowano mniej dokumentów – 1,6 mln. Niemniej nadal występuje duża różnica między liczbą oświadczeń, a osób, które faktycznie podjęły pracę na ich podstawie. W tym roku najprawdopodobniej będzie podobnie – powiedział wiceminister Stanisław Szwed. (dziennik.pl)

Szacuje się, że w ubiegłym roku do Polski mogło przyjechać do pracy nawet 1,4 miliona cudzoziemców. Zostało wydanych o 40 procent więcej zezwoleń na pracę niż w roku 2017.

 

Niedobór rąk do pracy jest widoczny niemal w każdej branży. Nawet w niewielkich miastach, w których jeszcze niedawno było dwucyfrowe bezrobocie, zaczyna brakować chętnych  - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży. (gazetaprawna.pl) 

Ustawa o cudzoziemcach

Rząd PiS już w 2018 roku przygotował projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Ścieżka przyjmowania i integrowania cudzoziemców miała być przyspieszona i ułatwiona, aby jak najszybciej mogli zacząć działać na polskim rynku pracy. Uproszczona byłaby m.in. procedura ściągnięcia na stałe rodziny do Polski.

Przyszłość rynku pracy w Polsce:

Czytaj także