18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jak źle jeszcze będzie?

Rekordowa inflacja w kraju. Kiedy to się zatrzyma?!

15.11.2022  15:12
Drożyzna w Polsce wciąż się pogarsza
Drożyzna w Polsce wciąż się pogarsza Fot: Bartlomiej Magierowski/East News

Rekordowa inflacja w kraju wciąż galopuje. Jeszcze w sierpniu mieliśmy nadzieję, że ten straszny kołowrotek wkrótce się zatrzyma, ale nic bardziej mylnego.

Ceny idą w górę, a nasze zarobki dalej szorują po dnie. Czyżby wkrótce miało zabraknąć nam na chleb i inne podstawowe produkty? Wzrosty kosztów życia i galopująca inflacja naprawdę dają nam w kość.

Drożyzna w Polsce wciąż się pogarsza

Drożyzna w Polsce z dnia na dzień jest większa, każdy może to zauważać. W górę poszły nie tylko ceny jedzenia, ale również usług. Jeszcze latem wydawało się, że te bezlitosne liczby w końcu się zatrzymają, ale nic bardziej mylnego. Drożyzna gniecie nas mocniej i mocniej.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2022 r. wzrosły rdr o 17,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,8 proc.

- podał Główny Urząd Statystyczny. 

Żywność zdrożała o 20,2 proc. prowadzenie gospodarstwa domowego o 12,4 proc., restauracje i hotele o 18,5 proc. rok do roku czyli w porównaniu do października 2021 r.  Warto przypomnieć, że już rok temu ubolewaliśmy z powodu drożyzny. Czy nigdy już nie czeka nas poprawa?

Najwyższy wzrost cen żywności NBP przewidywany jest w IV kwartale 2022 r., kiedy wyniesie 22,1 proc. r/r. Zgodnie z raportem w pierwszym kwartale 2023 r. ceny żywności będą rosły w tempie 21,5 proc., następnie inflacja cen żywności będzie systematycznie spadać. W IV kwartale 2023 r. prognozowany wzrost będzie już jednocyfrowy (6,4 proc. r/r).

Pozostaje trzymać za to mocno kciuki.

Czytaj także