18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rozpęta się piekło?

Prokurator dobierze się do Rydzyka. Decyzja sądu

25.06.2019  19:27
Rydzyk kontra polskie prawo  - tym razem może mieć problemy
Rydzyk kontra polskie prawo - tym razem może mieć problemy Fot: Facebook

Tadeusz Rydzyk ma kłopoty. Jego fundacja Lux Veritatis nie chciała udostępnić wszystkich informacji o swojej działalności i wydatkach, więc do akcji wkroczy prokurator.

Ojciec Rydzyk być może nie jest taki bezkarny jak niektórym się wydaje. Stowarzyszenie Watchdog w 2016 roku zażądało ujawnienie informacji o działalności fundacji Lux Veritatis. Redemptorysta oczywiście pokazał im gest Kozakiewicza, a doniesienie do prokuratury nic nie dało, bo dochodzenie zostało umorzone. Teraz jednak sąd zdecydował, że fundację trzeba dokładnie sprawdzić.

Biznesy Rydzyka do sprawdzenia

Jak podaje onet.pl, sąd uchylił postanowienie o umorzeniu dochodzenia. Sądy administracyjne miały potwierdzić, że fundacja Lux Veritatis naruszała prawo, a prokuratura jakimś cudem tego nie dostrzegała. Teraz za nakazem sądu musi prześwietlić imperium Rydzyka.

Półtora roku temu informowaliśmy Was o tym, że po raz kolejny złożyliśmy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarząd Fundacji Lux Veritatis, w tym Tadeusza Rydzyka, w związku z nieudostępnianiem nam informacji publicznej. Zapytacie – co ciekawego działo się w tym czasie i czemu wracamy do tematu akurat teraz? Działo się dużo, zwroty akcji były gwałtowne, ale wreszcie zbliżamy się do końca sprawy. Chociaż, znając życie, to będzie dopiero koniec początku tej sprawy – informuje sieć obywatelska Watchdog.

Sieć obywatelska liczy na to, że prokuratura przesłucha członków zarządu fundacji i rzetelnie skompletuje materiał dowodowy. Chce, by do sądu trafił akt oskarżenia i zostały postawione zarzuty. Jeśli tak się nie stanie, zapowiada wniesienie subsydiarnego aktu oskarżenia.

Onet.pl przypomina, że polskie instytucje publiczne mają prawny obowiązek udostępniać dane np. na temat publicznych wydatków. Rydzyk oczywiście miał to w głębokim poważaniu i teraz może mieć kłopoty. Czy na jaw wyjdą sekrety z piekła rodem?

Portal podaje również, że już raz jego fundacja została ukarana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, gdy udostępniła jedynie część danych o swojej działalności. Rydzyk zapłacił wówczas grzywnę w wysokości... tysiąca złotych.

Czytaj także
Przeczytaj więcej