18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

O. Rydzyk stracił cierpliwość do PiS? Katolickie media atakują rząd

Redakcja
27.11.2018  12:52
rydzyk pis
rydzyk pis Fot: PAWEL SKRABA/REPORTER

"Czy chcemy władzy, która nie potrafi obronić najsłabszych i najbardziej bezbronnych?" – czytamy w jednym z tekstów opublikowanych na łamach "Naszego Dziennika". Inicjatorem powstania gazety był właśnie o. Tadeusz Rydzyk. 

"PiS porzuca dzieci", "Życie w rękach kierownictwa partii", "Gra ludzkim życiem" – tak w ostatnich dniach brzmiały niektóre z tytułów "Naszego Dziennika". 

To jawne wystąpienie przeciwko władzy i twarde postawienie żądań przez ojca Rydzyka i środowisko skupione wokół Radia Maryja i telewizji Trwam – komentuje „Wirtualna Polska”.

Czy toruński redemptorysta stracił cierpliwość do partii rządzącej? O tym, że o. Rydzyk ma żal do PiS, mówi się już od dawna. W ostatnim czasie duchowny coraz częściej skarży się na kiepskie dofinansowanie od rządu. Jak twierdzi, rząd wspiera finansowo „lewactwo i gender”, a jego nie. Ale do spięć na linii Rydzyk – PiS miały też przyczynić się m.in. dymisje, podczas których wyrzucono z rządu ministrów kojarzonych z o. Rydzykiem - Jana Szyszkę czy Krzysztofa Jurgiela, a także wstrzymanie prac nad zaostrzeniem prawa aborcyjnego. To właśnie ta ostatnia kwestia ma być powodem medialnego ataku o. Rydzyka na rząd.

Czy atak się opłacił? Wygląda na to, że tak, bo PiS zaczął właśnie naciskać na Trybunał Konstytucyjny o natychmiastowe wyznaczenie terminu rozprawy ws. aborcji z powodu wad genetycznych. W tej sprawie do prezes TK Julii Przyłębskiej zgłosiło się 79 posłów – głównie z PiS.

Prawo aborcyjne a konstytucja

Aktualnie obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na aborcję, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu). 

Posłowie PiS są jednak zdania, że aborcja ze względu na wady genetyczne jest sprzeczna z konstytucją. Jak przypomina Onet.pl, TK od roku nie podjął decyzji w tej sprawie.

ZOBACZ TEŻ:

Czytaj także
Przeczytaj więcej