18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sejm zdecydował. Jest nowe święto państwowe

Redakcja
22.02.2019  10:10
Święto chrztu Polski - nowe święto państwowe, ale nie pojawią się dodatkowe dni wolne od pracy. Mieszko I i chrzest Polski (data, historia) upamietnione.
Święto chrztu Polski - nowe święto państwowe, ale nie pojawią się dodatkowe dni wolne od pracy. Mieszko I i chrzest Polski (data, historia) upamietnione. Fot: Facebook.com

Sejm zdecydował, mamy nowe święto państwowe w Polsce. Zostanie uczczona data chrztu Polski i jej rocznica poprzez „Święto Chrztu Polski””. Projekt ustawy został przegłosowany. Nie będzie to jednak kolejny dzień wolny od pracy w 2019 roku i latach następnych.

Święto Chrztu Polski będzie obchodzone 14 kwietnia, by uczcić decyzję, którą podjął Mieszko I. Nie będzie to dzień wolny od pracy. Politycy już w projekcie ustawy zaznaczyli, że nowe święto państwowe nie pochłonie publicznych pieniędzy, nie będzie uroczystych obchodów. Wystarczy wywieszenie flagi i narodowa refleksja.

Pomysłodawcami nowego święta są m.in. posłowie Kukiz'15, Wolni i Solidarni, PiS, Republikanie i poseł Paweł Pudłowski (Nowoczesna). Reprezentuje ich Jan Klawiter

W celu upamiętnienia chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości – argumentowano propozycję nowego święta państwowego na sejmowej stronie internetowej. 

Jak podaje wyborcza.pl, Platforma Obywatelska zgłosiła poprawkę, by święto przesunąć na 15 kwietnia. Zasugerowano, że 14 kwietnia powstała partia ONR. Poprawka została jednak odrzucona.

Chrzest Polski - historia i ciekawostki:

Przeczytaj więcej
Komentarze