18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wykryli "chorobę kotów" w jedzeniu

Skażone mięso w Polsce? Wirus może zabijać ludzi!

Wojciech Kozicki
04.07.2023  09:49
Ptasia grypa zabija koty. Wirus w surowym mięsie?
Ptasia grypa zabija koty. Wirus w surowym mięsie? Fot: Wojtek Laski/East News

Skażone mięso w Polsce? Choroba, która zabija koty, czyli ptasia grypa, może atakować ludzi. Źródłem wirusa może być surowe mięso. Ekspert ostrzega, by służby natychmiast zaczęły badania mięsa w Polsce na obecność wirusa H5N1.

Tajemnicza choroba, która zabija koty w Polsce, została zidentyfikowana. Okazało się, że to ptasia grypa, a konkretnie wirus H5N1. Jak zarażają się koty? Jak bije na alarm Radio ZET, "materiał genetyczny wirusa, ale również zakaźny wirus" wykryto w mięsie, które jadły koty.

Ptasia grypa zabija koty. Skażone mięso w Polsce?

Wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Krzysztof Pyrć zaapelował, by przeprowadzić dokładne badanie mięsa w Polsce. Ostrzega, że wirus ptasiej grypy, który zabija koty, może być niebezpieczny dla człowieka.

Naukowiec wyjaśnia, że trzy zespoły prowadzone przez prof. dr hab. Krzysztofa Pyrcia, dr hab. Macieja Grzybka i dr Łukasza Rąbalskiego przeprowadziły badania mające na celu wyjaśnienie ścieżki transmisji wirusa H5N1. W tym celu poproszono właścicieli chorych kotów o przesłanie próbek mięsa, które zwierzęta jadły. Przebadano pięć próbek mięsa i przeprowadzono badania molekularne w kierunku obecności wirusa.

- wyjaśnia Radio ZET.

Profesor Pyrć podkreślił, że nie wiadomo kiedy wirus znalazł się w mięsie. Nie można wykluczyć, że właściciele kotów zanieczyścili próbki mięsa materiałem genetycznym wirusa rozwijającym się u swoich czworonożnych pupili. Należy jednak mieć się na baczności, bo nie można wykluczyć, że to właśnie surowe mięso było źródłem zakażenia.

Zaleca, by służby już teraz zajęły się problemem. Zwrócił uwagę, że polski przemysł drobiarski to prawie 20% rynku Unii Europejskiej, a polski eksport drobiu wart jest ponad 3 miliardy euro. Jeśli okaże się, że wysyłamy do krajów europejskich mięso skażone ptasią grypą, konsekwencje dla polskiej gospodarki będą katastrofalne.

W związku z powyższym, zasadny wydaje się apel do służb weterynaryjnych oraz inspekcji sanitarnej, aby zbadały mięso dostępne w Polsce i rozważyły włączenie testowania mięsa w kierunku grypy H5N1 -

- zaapelował prof. Pyrć na Twitterze.

Ptasia grypa. Objawy choroby u kotów

Choroba atakująca koty domowe daje objawy związane z układem oddechowym i nerwowym. Występują otępienie i sztywność kończyn, ataki padaczkowe i drgawki, brak reakcji źrenic na światło oraz spadek saturacji. Badania krwi kotów wykazywały niedobór potasu, wysoki poziom cukru, wysoki poziom kreatyniny oraz enzymu wątrobowego AST.

GIW ostrzega, by myć detergentem balkony i tarasy, na które wychodzą koty. Należy przede wszystkim ograniczyć kontakty kotów z dziki zwierzętami, głównie ptakami. Należy położyć nacisk na zapobieganie kontaktom kotów z obuwiem, które używane jest poza domem. Kot powinien otrzymywać pożywienie tylko ze znanych i przebadanych źródeł.

Mogę powiedzieć tyle, że na ok. niespełna tysiąc przypadków zakażeń człowieka podtypem H5N1, w żadnym przypadku kot nie był źródłem zakażenia. Drugą rzeczą jest to, że chorzy ludzie, zakażeni sezonowymi szczepami wirusa grypy typu A mogą być źródłem infekcji dla kota. W odwrotną stronę, wydaje się być to - na razie, w oparciu o najlepszą wiedzę, którą posiadam - mało prawdopodobne

- wyjaśnia dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, prof. Stanisław Winiarczyk w rozmowie z RMF FM.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje