18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Śląsk i Kraków. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego

Redakcja
26.11.2018  10:39
Antyterroryści i ćwiczenia - w Polsce obowiązuje obecnie pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego (Śląsk, Kraków)
Antyterroryści i ćwiczenia - w Polsce obowiązuje obecnie pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego (Śląsk, Kraków) Fot: Leszek Kotarba/East News

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował. Ogłoszono stopień ALFA, czyli najniższy z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach terrorystycznych. Obowiązuje od północy z 25 na 26 listopada. Powodem jest bezpieczeństwo 24. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji ONZ, która będzie dotyczyć zmian klimatu (COP 24)

Stopień Alfa obowiązuje w Krakowie i na Śląsku do 15 grudnia do godziny 23:59. Jak podaje MSWiA na swojej stronie internetowej, bezpieczeństwo zależy nie tylko od działania służb, ale także od „przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej zobowiązanych do wzmożonej kontroli".

ZOBACZ TEŻ: Wracają kontrole na granicach

Bezpieczeństwo i kontrole

Stopień Alfa oznacza, że będą prowadzone wzmożone kontrole obiektów użyteczności publicznej, które mogą stać się celami ataku terrorystycznego. Dodatkowo, będą kontrolowane pojazdy wjeżdżające na ich teren, a osoby uznane za zachowujące się podejrzanie będą sprawdzane. Zostanie sprawdzone także działanie środków łączności niezbędnej do zapewnienia bezpieczeństwa.

W 2018 r. w Polsce odbędzie się najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej: 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) – informuje Ministerstwo Środowiska na swojej stronie internetowej.

Zaapelowano do mieszkańców Krakowa i województwa śląskiego, by zwracali uwagę na niestandardowe sytuacje. Powinni uważać m.in na pozostawione plecaki, torby i pakunki oraz samochody zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń. Wszelkie niepokojące zdarzenia należy zgłaszać za pośrednictwem numerów telefonu 112 i 997.

Konwencja ONZ zacznie się 3, a skończy 14 grudnia. Polska prezydencja podczas szczytu klimatycznego zamierza się skupić na następujących tematach: technologia i rozwój elektromobilności, człowiek i transformacja społeczno-gospodarcza regionów przemysłowych, a także przyroda i wspomaganie dążenia do neutralności klimatycznej dzięki pochłanianiu CO2 przez lasy i grunty.

ZOBACZ TEŻ: ISIS w Polsce. Proces groźnego terrorysty

 

Czytaj także
Przeczytaj więcej