18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jest wyrok w tej sprawie

Solidarność musi przeprosić KOD

15.04.2019  18:44
Solidarność przegrała w sądzie z KOD
Solidarność przegrała w sądzie z KOD Fot: DZIENNIK LODZKI/Polska Press/East News

Solidarność zarzuciła KOD, że w ich szeregach znajdują się byli SB-cy, TW czy działacze komunistyczni. Sąd właśnie wydał wyrok, który mówi o tym, że „S” ma przeprosić KOD.

Działacze Solidarności obrazili KOD i oskarżyli ich o trzymanie w swoich szeregach byłych pracowników Służby Bezpieczeństwa, tajnych współpracowników i działaczy PRL. Sprawa trafiła do sądu, a wyrok jest jednoznaczny: „S” ma przeprosić i wpłacić zadośćuczynienie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Solidarność kontra KOD

Sprawa dotyczy zajścia z 2017 roku. Wtedy to pomorski KOD, organizując obchody 37 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, zaprosił do uczestnictwa przedstawicieli Solidarności. Ci jednak odmówili, a swoją decyzję uzasadniali tym, że w szeregach KOD są byli SB-cy, TW czy funkcjonariusze WSI. Co więcej uznano to za „bezczelną prowokację”. W oświadczeniu dodano też, że Solidarność nie potrafi wyobrazić sobie wspólnych obchodów z ludźmi, którzy ich zdaniem nie potrafią przepraszać, a jedyne co ich interesuje to fakt, że zmniejszono emerytury dla byłych SB-ków.

Solidarność musi przeprosić

Sprawa trafiła do sądu z powództwa KOD-u, który domagał się oficjalnych przeprosin i wpłaty 50 tys. złotych zadośćuczynienia na rzecz WOŚP. Pierwszy wyrok w  tej sprawie zapadł jeszcze w 2018 roku. Wtedy też sąd uznał, że KOD ma rację i „S” powinna wystosować przeprosiny. Władze Solidarności jednak nie zgodziły się z tym, co zaowocowało kolejnym procesem. Jego wynik poznaliśmy dzisiaj. Również jest on na korzyść KOD. Wyrok wydał Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Na jego mocy Solidarność musi teraz opublikować przeprosiny na pierwszej stronie „Tygodnika Solidarność” i wpłacić żądane 50 tys. złotych na fundację prowadzoną przez Jerzego Owsiaka.

Przeczytaj więcej
Komentarze