18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nowy sondaż

Polska przestanie finansować Kościół? Księżom się to nie spodoba

Emilia Waszczuk
01.04.2019  16:32
Sondaż: Polacy chcą świeckiego państwa
Sondaż: Polacy chcą świeckiego państwa Fot: Shutterstock

Kantar Millward Brown przeprowadził sondaż, w którym spytał o rozdzielenie Kościoła i państwa. Wyniki są jednoznaczne - Polacy chcą, by Polska była świecka.

"Świeckie państwo" to projekt ustawy Barbary Nowackiej, zakładający likwidację Funduszu Kościelnego, opodatkowanie księży i koniec z finansowaniem lekcji religii w szkołach. Takie same postulaty przedstawia w swoim programie Robert Biedroń i jego Wiosna.

"Wysokie obcasy" postanowiły sprawdzić, co na to obywatele. Sondaż na ich zlecenie przeprowadził Kantar Millward Brown. Wyniki nie spodobają się księżom.

Polacy chcą świeckiego państwa

Jak wynika z przeprowadzonego badania, aż 64 procent Polaków nie chce, by państwo finansowało Kościół. Za brakiem zmian w tej kwestii jest 29 procent respondentów, 7 nie ma na ten temat zdania.

Co ciekawe, aż 60 procent osób, które deklarują, że są wierzące, chcą zatrzymania dopływu państwowych pieniędzy do Kościoła. Wśród niewierzących odsetek ten jest - jak łatwo się domyślić - wyższy - aż 88 procent.

Zobacz także