18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uczniowie będą mogli przystąpić do matur?

Strajk nauczycieli: będziemy klasyfikować uczniów

23.04.2019  17:19
Strajk nauczycieli może przenieść się na wrzesień
Strajk nauczycieli może przenieść się na wrzesień Fot: KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Strajk nauczycieli wciąż trwa. Jednak nauczyciele zdecydowali, że będą klasyfikować uczniów, aby Ci mieli otwartą furtkę do matur. Jednocześnie zarzucają rządowi, że nie zdał tego egzaminu.

Nauczyciele strajkują już blisko 2 tygodnie. Liczne spotkania na linii rząd- nauczyciele, które w tym czasie doszły do skutku, zakończyły się fiaskiem. I w momencie, gdy matury wydawały się zagrożone, Ogólnopolski międzyszkolny Komitet Strajkowy zadecydował, że uczniowie będą klasyfikowani.

Nauczyciele sklasyfikują uczniów

Długie spotkanie strajkujących nauczycieli, które odbyło się 23 kwietnia przyniosło jedną konkretną i niezwykle ważną dla uczniów decyzję. Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy zarekomendował wszystkim szkołom ponadgimnazjalnym, aby klasyfikowały maturzystów. Zgodnie z harmonogramem, świadectwa dla uczniów piszących matury powinny być przygotowane do najbliższego piątku. Z kolei matury rozpoczynają się na początku maja. Do dzisiaj egzamin dojrzałości stał pod dużym znakiem zapytania, głównie ze względu na to, że nauczyciele biorący udział w strajku nie chcieli klasyfikować uczniów. Teraz sytuacja uległa zmianie.

Czy matury się odbędą?

Aby uczniowie mogli przystąpić do egzaminu dojrzałości, muszą otrzymać świadectwa, które przygotowywane są podczas rady pedagogicznej klasyfikującej uczniów. Do dzisiaj nie wiadomo było, czy takie rady się odbędą, a uczniowie otrzymają świadectwa. Decyzją Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego klasyfikacja uczniów ma dojść do skutku. To jednak nie gwarantuje, że matury zostaną przeprowadzone. A to dlatego, że strajk nauczycieli nadal trwa i zapewne nie wszyscy będą chcieli wziąć udział w egzaminach. Jeśli więc komisje egzaminacyjne nie zbiorą odpowiedniej liczby pedagogów na egzaminy, może pojawić się duży problem.

Strajk nadal trwa

Również Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, zabrał dziś głos w sprawie strajku. Jak mówił, decyzja o przeprowadzeniu klasyfikacji uczniów jest niezależną decyzją nauczycieli. Nie oznacza ona jednak, że strajk zostanie zawieszony. Będzie on wciąż trwał. ZNP oraz Forum Związków Zawodowych nie wyklucza nawet, że strajk będzie trwał także we wrześniu. Wszystko zależy od tego, czy strona rządowa wysunie jakieś nowe propozycje dla nauczycieli. Jak dotąd nie miało to miejsca. Konkretne decyzje w sprawie strajku zapadną w ciągu najbliższych dni, podczas spotkania i obrad zarządu ZNP.

Okrągły stół oświatowy

Pojawiła się za to decyzja dotycząca obrad okrągłego stołu, który rząd planuje zorganizować w najbliższy piątek na stadionie PGE Narodowym. Zarówno ZNP jak i FZZ podjęły decyzję o tym, że na obradach się nie pojawią. Z kolei oświatowa „Solidarność” podziela wątpliwości pozostałych central związkowych, ale tutaj nie zapadła jeszcze decyzja o ich obecności przy okrągłym stole. Ma to związek z tym, że w ich opinii obrady przygotowywane są po macoszemu. Reprezentanci żadnego ze środowisk reprezentujących grupę zawodową jaka są nauczyciele, nie otrzymało informacji dotyczącej przebiegu obrad okrągłego stołu oraz tematów na nim poruszanych. To, zdaniem Sławomira Broniarza z ZNP, jest niedopuszczalne, gdyż nikt poza stroną rządową nie wie jak będą przebiegały spotkania przy okrągłym stole.

Czytaj także
Przeczytaj więcej