18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jest oświadczenie ZNP

Strajk nauczycieli zawieszony

25.04.2019  13:47
Szef ZNP poinformował o zawieszeniu strajku
Szef ZNP poinformował o zawieszeniu strajku Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Sławomir Broniarz poinformował dzisiaj po godz. 13 o zawieszeniu strajku nauczycieli. – Panie Premierze, dajemy Panu czas do września – mówił szef ZNP.

Strajk nauczycieli będzie trwał do 27 kwietnia do godziny 6 rano. Potem zostanie zawieszony do września. Taką decyzję podjęły komitety strajkowe.

Strajk nauczycieli zawieszony, ale nie skończony

W czwartek po godzinie 13 Sławomir Broniarz wydał oświadczenie, w którym poinformował o tym, że strajk nauczycieli zostanie zawieszony od 27 kwietnia od godziny 6. Jednocześnie podkreślił, że nie oznacza to zakończenia strajku, a jedynie jego czasowe wstrzymanie.

Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, żeby zagwarantować uczniom dostęp do edukacji. Zawieszamy, ale nie kończymy strajku –tłumaczył  Broniarz

Nauczyciele mają w dalszym ciągu postulować o zmiany w wynagrodzeniach i w systemie edukacji. Nie rezygnują z postulatu 30-procentowego wzrostu wynagrodzenia. Jednocześnie dają rządowi czas do września na przygotowanie ewentualnych propozycji zmian w edukacji.

Strajk wróci we wrześniu?

Zawieszenie strajku podyktowane jest m.in. troską o uczniów i maturzystów, którzy już za niespełna 2 tygodnie rozpoczną egzamin maturalny. To oznacza, że nauczyciele od poniedziałku powrócą do pracy i wykonywania swoich obowiązków. Ale nie jest to jednoznaczne z tym, że nie ma już szans na to, aby protesty powróciły. ZNP zapowiedziało bowiem, że o swoje postulaty upomni się ponownie we wrześniu. Jeżeli do tego czasu nie dojdzie do porozumienia, strajk może powrócić.

Postulaty nauczycieli

Jednocześnie Sławomir Broniarz poinformował, że proponują kilka „pakietów” mających zreformować polski system oświaty. To m.in. „pakiet wrześniowy” czy program „szkoła na 6”. W pierwszym z nich mowa jest m.in. o wzroście nakładów na edukację do 5 proc. PKB (obecnie jest to ok. 2,1 proc.). We wspomnianych pakietach jest też mowa o zmianie sposobu kształcenia i postawieniu na naukę umiejętności, a nie nauczania pamięciowego, zwiększeniu autonomii szkół i nauczycieli czy pakiecie „lekki plecak”. ZNP zapowiada też, że w dalszym ciągu zamierza walczyć o wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli i wciąż jest to jeden z głównych postulatów.

Rząd dziękuje nauczycielom

Do informacji o zawieszeniu strajku odniosły się m.in. Beata Mazurek, która poparła decyzję ZNP.

Dzisiejsza decyzja ZNP to dobra wiadomość. To decyzja, która uwzględnia dobro maturzystów i dobro dzieci. Problemy oświaty nadal pozostają do rozwiązania, dlatego formuła okrągłego stołu nadal pozostaje otwarta - mówiła rzeczniczka rządu

Również była premier Beata Szydło podziękowała nauczycielom za zawieszenie strajku.

Czytaj także
Przeczytaj więcej