18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Emeryci przekazują trzynastki

Strajk nauczycieli: zebrano 5 milionów złotych

15.04.2019  16:17
Emeryci oddają 13 emerytury na rzecz nauczycieli
Emeryci oddają 13 emerytury na rzecz nauczycieli Fot: Kamil Krukiewicz/REPORTER

Strajk nauczycieli już dawno wyszedł poza grono pedagogiczne. Polacy swoje zaangażowanie w tę sprawę pokazują m.in. wsparciem finansowym dla nauczycieli. Jak dotąd zebrano ponad 5 milionów.

Nauczyciele swój strajk rozpoczęli 8 kwietnia. Kilka dni później uruchomiono specjalny fundusz strajkowy, który ma wesprzeć nauczycieli będących w trudnej sytuacji finansowej. Wpłat dokonywać może każdy, kto poczuje taką potrzebę. Jak pokazują liczby, osób popierających nauczycieli jest ogrom.

Fundusz strajkowy odpowiedzią na obcinanie pensji

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych o uruchomieniu funduszu strajkowego poinformowali cztery dni temu, 11 kwietnia. Wtedy też prezes ZNP, Sławomir Broniarz, zapowiedział, że pieniądze zebrane na koncie funduszu mają być przekazane nauczycielom w trudnej sytuacji finansowej, dla których każdy dzień strajku to strata dodatkowych pieniędzy. Pierwsza transza wsparcia finansowego do pedagogów ma trafić jeszcze przed świętami.

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że do założenia funduszu strajkowego bezpośrednio przyczyniła się minister Anna Zalewska. Dzień przed informacją o otwarciu specjalnego rachunku bankowego poinformowała ona bowiem, że nauczyciele biorący udział w strajku będą mieli obcinane pensje. Kwota, o jaką pomniejszy się wynagrodzenie każdego ze strajkujących, może wynieść nawet sto złotych dziennie. Przy ośmiu dniach strajku daje to 800 złotych.

Na wsparcie nauczycieli zebrano już 5 milionów

Odzew społeczeństwa w tym przypadku był bardzo szybki i istotny. Na konto funduszu strajkowego, w ciągu czterech dni jego funkcjonowania, wpłynęło bowiem 5 018 800, 29 złotych. To daje ponad milion złotych wpływów dziennie.  Związek Nauczycielstwa Polskiego oficjalnie podziękował dziś wszystkim wpłacającym i przypomniał, że pieniądze wciąż są zbierane.

Oddają 13 emerytury nauczycielom

Wsparcie dla oświaty płynie z każdej strony. Co więcej, internauci wspólnie z emerytami postanowili dać „pstryczka w nos” rządowi i organizują akcję oddawania trzynastych emerytur nauczycielom. Udział w akcji deklaruje grupa emerytów, którzy zdecydowali się przekazać 13 emeryturę, czyli ok. 888 złotych na rzecz funduszu wsparcia dla nauczycieli.

Protest nauczycieli popierają też liczni artyści oraz osoby publiczne. Były prezydent Lech Wałęsa również pochwalił się przelaniem na poczet funduszu strajkowego 1000 złotych.

Przeczytaj więcej
Komentarze