18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Strajk w polskich szkołach. 80 proc. z nich może przestać działać!

Redakcja
04.03.2019  15:01
Strajk w polskich szkołach. 80 proc. z nich może przestać działać!

Strajk nauczycieli ma się rozpocząć 8 kwietnia 2019 roku i potrwać do odwołania. To oznacza, że zarówno egzaminy ośmioklasisty jak i matury mogą być zagrożone.

Decyzję o ogłoszeniu strajku przekazał szef ZNP, Sławomir Broniarz. Z informacji jakie podał wynika, że nauczyciele planują rozpocząć strajk 8 kwietnia i potrwa do odwołania. A to oznacza, że zarówno egzaminy ośmioklasisty, które zaplanowano na połowę kwietnia, jak i matury mogą być zagrożone, jeśli rząd nie dojdzie ze strajkującymi do porozumienia przed terminami egzaminów.

W strajk zaangażowanych ma być aż 78 procent polskich szkół i przedszkoli. Nauczyciele tam pracujący nie będą prowadzić zajęć lekcyjnych i wypełniać swoich obowiązków zawodowych. Dodatkowo do strajkujących nauczycieli planują przyłączyć się także inni pracownicy szkół, co oznacza też m.in. paraliż stołówek.

Czego domagają się nauczyciele?

Podstawowym i najważniejszym postulatem nauczycieli są podwyżki  o 1000 złotych dla wszystkich pracowników pedagogicznych, nauczycieli i wychowawców.

To jednak nie jedynie powody do niezadowolenia nauczycieli. Również ostatnia reforma oświatowa spotkała się ze sporą krytyką ze strony nauczycieli. A dodatkowo całą sytuację rozogniły niedawne słowa szefa gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy - Krzysztofa Szczerskiego, który stwierdził w jednym z wywiadów, że nauczyciele domagający się podwyżek też mają prawo do 500 +.

Będzie referendum dot. strajku

Te groźnie brzmiące zapowiedzi i plany nie są jednak jeszcze w pełni potwierdzone. Zanim nauczyciele przystąpią do strajku, przeprowadzone zostanie referendum w tej sprawie. Jak zapowiada Sławomir Boniarz, referendum z pytaniem czy nauczyciele przystąpią do strajku odbędzie się do 25 marca we wszystkich szkołach. Żeby strajk doszedł do skutku frekwencja w głosowaniu musi wynieść minimum 50 procent, podobnie jak liczba głosów za strajkiem.

Czytaj także