18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lekarstwo nie istnieje

Superbakteria atakuje w Polsce. Kolejna osoba zarażona

Wojciech Kozicki
11.07.2019  11:06
bakteria New Delhi i kolejne przypadki - czy to już epidemia?
bakteria New Delhi i kolejne przypadki - czy to już epidemia? Fot: East News/PIOTR KAMIONKA/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Czy w Polsce wybuchnie zabójcza epidemia? W szpitalu w Radomsku pojawiła się superbakteria New Delhi. Obecność szczepu bakterii Klebsiella Pneumoniae to bardzo zła wiadomość, bo posiada on gen superoporności i nie reaguje na żadne antybiotyki.

Szpital Powiatowy w Radomsku i bakteria New Delhi. Stwierdzono ją u jednej z pacjentek, która oczywiście została odizolowana od pozostałych pacjentów oddziału wewnętrznego. „Dziennik Łódzki” podaje, że wdrożono procedury wymagane w przypadku zagrożenia epidemiologicznego, by zapewnić bezpieczeństwo innym pacjentom i personelowi medycznemu.

Obecnie prowadzone są badania innych pacjentów oddziału, na którym przebywała nosicielka, by mieć pewność, że nie zostali zarażeni. Co ciekawe, rodzina może normalnie odwiedzać nosicielkę New Delhi przy „przy zachowaniu szczególnej ostrożności i zasad higieny”.

Bakteria New Delhi  w Polsce

To nie pierwszy taki przypadek w województwie łódzkim. W styczniu 2018 roku w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi również zdiagnozowania 2 przypadki zarażenia tą bakterią. Jeden z nosicieli zmarł. Kolejny przypadki odnotowuje się również w innych województwach.

Kolejne przypadki zakażeń na pewno będą się pojawiać, ponieważ rośnie zużycie karbapenemów (grupa antybiotyków). Każdą infekcję, niezależnie od tego, czy jest ona wirusowa, czy bakteryjna, lekarze leczą antybiotykami i przyczyniają się do wytworzenia szczepów bakterii opornych – ostrzega specjalistka chorób zakaźnych i konsultant wojewódzki dr Anetta Bartczak. („Dziennik Łódzki")

Jak podaje poradnikzdrowiei.pl, bakteria New Delhi jest odpowiedzialna za m.in. zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Może również doprowadzić do sepsy, która zabija ok. 50 procent chorych.

Przeczytaj więcej
Komentarze