18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wybuchnie epidemia?

Superbakteria atakuje w Polsce. Kolejne osoby zakażone!

Wojciech Kozicki
22.07.2019  14:14
Czy w Polsce wybuchnie epidemia New Delhi?
Czy w Polsce wybuchnie epidemia New Delhi? Fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Czy w Polscy wybuchnie epidemia? Superbakteria New Delhi już atakuje w naszym kraju, zdarzają się nawet przypadki śmiertelne. W lipcu została zarażona kolejna osoba i wiemy już jakie procedury wdraża się w takiej sytuacji w szpitalach. Czy to wystarczy, by zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii?

Szpital Powiatowy w Radomsku potwierdził, że w lipcu wykryto tam obecność szczepu bakterii Klebsiella Pneumoniae (New Delhi). Sytuacja jest poważna. Przypominamy, że superbakteria New Delhi nie reaguje na żadne antybiotyki i posiada gen superodporności.

Jak pisaliśmy w poprzednim artykule, superbakterię wykryto u jednej z pacjentek, którą odizolowano od pozostałych pacjentów oddziału wewnętrznego. Dyrektor szpitala Piotr Kagankiewicz poinformował nas, że podjęto decyzję o zamknięciu Oddziału Chorób Wewnętrznych, by dokonać całkowitej dezynfekcji. Ograniczone zostały też odwiedziny i wstrzymano przyjęcia. Zawiadomiono również niezbędne organy i instytucje oraz okoliczne podmioty lecznicze.

Przebadano wszystkich pacjentów oraz personel szpitala w kierunku w/w bakterii, wzdrożo izolację  kontaktową wobec pacjentów. Przeprowadzono również  wewnętrzne szkolenia dla personelu i  podjęto  dodatkowe działania informacyjne  dla pacjentów – poinformował nas Piotr Kagankiewicz.

Przypominamy, że to nie pierwszy przypadek zarażenia tą superbakterią. W styczniu 2018 roku w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi zdiagnozowano 2 przypadki zarażenia tą bakterią, a jeden z pacjentów zmarł.

Tymczasem gazeta.pl podaje, że w szpitalu w Radomsku zarażonych jest już 3 pacjentów! Przemysław Drozdek z kancelarii szpitala oświadczył jednak, że sytuacja w placówce medycznej jest stabilna, a żaden z pracowników szpitala nie jest nosicielem. Wznowienie przyjęć do szpitala planowane jest na 25-26 lipca.

Zobacz także
Czytaj także
Przeczytaj więcej