18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koronawirus w Polsce

Tysiące odczynów niepożądanych po szczepionce! MZ zdradza prawdę

01.03.2021  15:23
Postęp szczepień w Polsce. Tysiące NOP
Postęp szczepień w Polsce. Tysiące NOP Fot: Melinda Nagy/Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia chwali się, czy żali? Zdradzili, ile osób dostało szczepionkę i okazuje się, że wcale nie jest różowo.

Ministerstwo Zdrowia pławi się w rzekomym sukcesie i informuje: w Polsce wykonanych zostało już 3,3 miliony szczepień. Zaglądamy więc w statystyki i studzimy zapał polityków.

Oto minęły już bowiem pełne dwa miesiące (plus kilka dni) odkąd w Polsce podawane są szczepionki przeciw COVID-19. Do pełnego zaszczepienia jednego pacjenta, potrzeba dwóch dawek, podanych w odstępie 2-3 tygodni. Oczekiwany efekt, czyli nabranie odporności przeciw SARS-COV-2, uzyskiwany jest około tydzień po drugim szczepieniu.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

Ministerstwo Zdrowia donosi tymczasem w poniedziałek 1 marca, że w Polsce wykonano już 3 336 254 szczepień. Tyle tylko, że to wykorzystane dawki, a nie zaszczepione osoby. Z tym drugim nie jest już tak kolorowo.

W dwa miesiące w Polsce udało się zaszczepić nie 3, a 1 milion osób, a dokładniej 1 186 747, co daje 3,13 procent całego społeczeństwa. Dokładnie tylu Polaków przyjęło do tej pory dwie dawki szczepionki przeciw koronawirusowi. Gdzie zagubiły się więc pozostałe 2 miliony z raportu Ministerstwa Zdrowia?

2 149 607 to liczba dawek podanych pacjentom w pierwszej fazie szczepień. Oznacza to, że mniej więcej tyle osób jak na razie dostało szczepionkę, z czego połowa otrzymała tylko jedną dawkę.

NOP po szczepionce na COVID. Tysiące przypadków

Wśród osób poddanych dotąd szczepieniom zaobserwowano aż 3 495 niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), szczęśliwie w większości łagodnych. Najczęstsze z nich to ból w miejscu wkłucia i zaczerwienienie.

W sumie od początku szczepień w Polsce zutylizowanych (czyli niewykorzystanych) zostało aż 4 836 dawek drogocennej szczepionki.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze