18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nauczyciele chcą jego odwołania

Szef oświatowej Solidarności zarabia ponad 10 tys. miesięcznie

09.04.2019  17:47
Ryszard Proksa podpadł nauczycielom
Ryszard Proksa podpadł nauczycielom Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER

Narasta konflikt pomiędzy oświatową Solidarnością a nauczycielami, którzy przystąpili do strajku. Zaogniła go informacja o zarobkach przewodniczącego związku i jednocześnie radnego PiS – zarabia 10 tys. miesięcznie.

Strajk nauczycieli trwa i, jak pokazują kolejne negocjacje zakończone niepowodzeniem, będzie trwał dalej. Tymczasem coraz szerszym echem odbija się postawa Ryszarda Proksy, przewodniczącego oświatowej Solidarności. W niedzielę, podczas negocjacji ostatniej szansy, jako jedyny podpisał on bowiem porozumienie z rządem i zaapelował do nauczycieli zrzeszonych w Solidarności aby nie przystępowali do strajku. Zagroził nawet konsekwencjami za niesubordynację.

Proksa zarabia ponad 10 tys. miesięcznie

Według informacji jakie podała „Wirtualna Polska”, Ryszard Proksa, który jest przewodniczącym nauczycielskiej Solidarności i jednocześnie radnym z ramienia PiS, co miesiąc dostaje ponad 10 tys. złotych. Z samego NSZZ Solidarność otrzymuje miesięcznie 9826 złotych brutto. Do tego doliczyć należy jeszcze dietę radnego w Ostrowcu Świętokrzyskim w wysokości 22,6 tys. rocznie. Łącznie daje to 11,7 tys. miesięcznego wynagrodzenia. Spora część nauczycieli jest oburzona jego postawą i mówi wręcz o zdradzie. Niektórzy oburzeni są także tym, że pieniądze Proksy pochodzą z ich podatków, ale nie idzie to w parze z godnym reprezentowaniem pedagogów.

Nauczyciele chcą dymisji Proksy

Podpisane przez Ryszarda Proksę porozumienie przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast zmniejszenia skali strajku, zmniejsza się liczba członków oświatowej „S”.  Nauczyciele w wielu miastach Polski rezygnują bowiem z członkostwa. Wszystko po to, by móc przystąpić do protestu. Co więcej, w Radomsku, Tarnowskich Górach i Wielkopolsce pedagodzy przygotowują wnioski o odwołanie przewodniczącego Proksy ze stanowiska, gdyż ich zdaniem nie reprezentuje interesów tej grupy społecznej.

Przeczytaj więcej
Komentarze