18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szczyt głupoty zdobyty

Szok w Tatrach. Na Orlej Perci szukał Morskiego Oka

Wojciech Kozicki
28.08.2023  15:22
Szlak na Morskie Oko przez łańcuchy na Orlej Perci. Szokująca droga w Tatrach
Szlak na Morskie Oko przez łańcuchy na Orlej Perci. Szokująca droga w Tatrach Fot: Albin Marciniak/East News

Tatry, Zakopane, popularne szlaki, szczyty… i turysta nie z tej ziemi! Chińczyk wspinał się na Orlą Perć i łańcuchy, próbując odnaleźć szlak na Morskie Oko! To chyba najdłuższa droga do Morskiego Oka w historii.

Wybierając w wakacje Zakopane, polskie góry i wycieczki w Tatry najważniejsze jest bezpieczeństwo. Nawet wybierając łatwe szlaki w Tatrach, bez łańcuchów i drabinek, trzeba wiedzieć jak wędrować i wspinać się bezpiecznie. Czasem Google Maps pokazuje trasy w górach błędnie. Przekonał się o tym Chińczyk, który przypadkiem pokonywał szlak na Orlą Perć idąc na Morskie Oko.

Droga do Morskiego Oka przez Orlą Perć. Szczyt wszystkiego w Tatrach

Ostatnio wszystkich zaszokował wariat, który szedł na Kozi Wierch w klapkach basenowych. Ale to jeszcze nic! Na popularnej facebookowej grupie Tatromaniacy pewien turysta opisał szokujący przypadek w Tatrach. Pokonując Orlą Perć usłyszał wołanie. Okazało się, że ktoś wspinał się na „na dziko” po ścianie przy Orlej Perci. I nawet nie mówił po polsku ani angielsku!

Chiński turysta został wprowadzony na szlak na Orlą Perć. Twierdził, że nawigacja Google Maps wprowadziła go w błąd, bo chciał dotrzeć do Morskiego Oka. Dodatkowo najtrudniejsze szlaki w Tatrach przemierzał w trampkach.

Będąc na przełęczy na wysokości - Chłopek na zmarłej przełęczy, wraz z kolegą usłyszeliśmy zaniepokojony głos człowieka. Nikogo nie było na przełęczy oprócz nas. Na horyzoncie osoby na szlaku ale daleko... Po nasłuchiwaniu odgłosów okazało się że jeden pan wspina się po ścianie przyklejony do niej i przerażony. Nie wiedzący gdzie wchodzić i w jakim kierunku. Na początku zaczęliśmy wołać do tego człowieka po polsku. Ale okazało się że to obcokrajowiec i nie rozumie po polsku i na dodatek słabo po angielsku. Krzyczeliśmy i nawoływalismy aby szedł w naszym kierunku. Cały czas poza szlakiem wspinają się na ścianie. Osoba była przerażona i wystraszona. Udało się jej do nas dołączyć i okazało się że to - chińczyk. Tłumacząc mu aby trzymał się szlaku zadaliśmy mu pytanie, dokąd idzie - pokazał na telefonie, że nad morskie oko i że tak go poprowadziło Google Maps.- opisał miłośnik Tatr na grupie Tatromaniacy na Facebooku.

Polscy turyści pomogli Chińczykowi wrócić na szlak. Początkowo za Chiny Ludowe nie chciał wejść na łańcuchy na Orlej Perci oraz drabinkę na Koziej Przełęczy. W końcu się jednak przełamał. Przy okazji zaliczył wejście na Kozi Wierch.

Szczyt wszystkiego czy po prostu szczyt głupoty?

Jak przejść Orlą Perć? Najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach

To cud, że Chińczyk przeżył. Orla Perć uważana jest za najtrudniejszy szlak turystyczny w Tatrach. W pobliżu grani łączy dwie przełęcze: Zawrat i Krzyżne. Ekspozycja, drabinka na Koziej Przełęczy, łańcuchy czynią Orlą Perć zabójczą. Trzeba wiedzieć jak przygotować się na Orlą Perć. Na zdobywców Orlej Perci, którzy zgubią szlak, czekają śmiertelne pułapki jak np. żleb Drege'a, którego boją się nawet wytrawni taternicy. Historia Orlej Perci to wysoka liczba wypadków, w tym wielu śmiertelnych.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje