wszystko jasne

W Sylwestra taksówki i komunikacja miejska staną? JUŻ WIADOMO

Emilia Waszczuk
29.12.2020  11:39
Komunikacja miejska i taksówki beda jeździć w Sylwestra?
Komunikacja miejska i taksówki beda jeździć w Sylwestra? Fot: meowKa/Shutterstock

Sylwester już za chwilę, a Polacy w kropce. Niby obowiązuje zakaz wychodzenia z domów, ale są sytuacje, w których można się przemieszczać. Mamy dobre wieści - taksówki i komunikacja miejska będą działać.

Sylwester to dziś temat nr 1 w Polsce. Tym razem pożegnanie roku będzie bowiem całkiem inne, niż zwykle. Mamy pandemię, zakazane są bale, dyskoteki, miejskie imprezy czy duże domówki. Rząd na noc z 31 grudnia na 1 stycznia nakłada godzinę policy,.. a przepraszamy, po prostu zakaz przemieszczania się. Czy to oznacza, że Polska wtedy stanie?

Sylwester z ograniczeniami. Jak się przemieszczać?

Wątpliwości budzą zapisy w rozporządzeniu o obostrzeniach pandemicznych. To głosi bowiem, że wychodzenie z domów jest zakazane, ale istnieją wyjątki. Można iść do lekarza albo apteki, można udać się do pracy. Dozwolone jest także "zaspokajanie potrzeb niezbędnych dla życia codziennego", a to oznaczać może niemal wszystko - od spacerów, przez tańce po wizytę w sklepie.

To, czy dostaniemy mandat za wyjście z domu, zależeć więc będzie od policjanta i jego widzimisię. Zdaje się jednak, że przemieszczanie się wcale nie będzie zakazane i co ważne - na pomoc przyjdą nam między innymi kierowcy taksówek.

Taksówki i komunikacja miejska w Sylwestra

Taksówkarze mogą iść w Sylwestra do pracy i jak co roku spodziewają się oblężenia. Jak informuje se.pl, duże sieci przewozowe nie zamierzają zamykać się na klientów - to nie do kierowców należny sprawdzanie, gdzie jedzie dany obywatel. Osoba siedząca za kółkiem ma dbać o inne rzeczy - prawidłową jazdę i pilnowanie obostrzeń typu maseczka na twarzy i przewóz odpowiedniej liczby pasażerów.

Kierowcy będą dostępni w okresie obowiązujących restrykcji podczas Sylwestra. Będą oni wykonywać czynności zawodowe i służyć pomocą wszystkim pasażerom, dla których przemieszczanie się jest koniecznością zawodową (np. lekarze) lub wiąże się z sytuacją życiową

- mówi rzeczniczka sieci FREE NOW Agnieszka Ciesek.

Podobne plany mają także inne sieci taxi, a także np. popularny UBER. Co zaś z komunikacją miejską? Autobusy czy tramwaje dalej będą po miastach jeździć, jednak możemy spodziewać się mniejszej liczby kursów i wyłączenia lub skrócenia części linii.

Czytaj także