18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jaskinia w stylu naturalnym

Tatry. TPN otwiera szlak po 3 latach remontu. Będzie mniej bezpieczny

05.09.2023  14:26
Jaskinia Mroźna otwarta po remoncie
Jaskinia Mroźna otwarta po remoncie Fot: Maciek Jonek/REPORTER

Główne szlaki w Tatrach i jaskinie. Jakie jaskinie zobaczyć w Tatrach? Od poniedziałku 4 września otworzą znowu Jaskinię Mroźną. Oficjalny komunikat TPN: nie będzie sztucznego oświetlenia. Co warto zobaczyć w Tatrach? Zakopane i największe atrakcje, jaskinie, szlak nad Morskie Oko, kolejki na Giewont i pogoda w górach Tatry i Zakopane.

Komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego: po trzyletnim remoncie otwarto Jaskinię Mroźną. Jakie jaskinie warto zobaczyć w Tatrach? Jaskinie otwarte dla turystów to np.:

  • Jaskinia Mroźna,
  • Jaskinia Mylna,
  • Jaskinia Obłazkowa,
  • Jaskinia Raptawicka,
  • Smocza Jama,
  • Dziura.

W poniedziałek 4 września otwarto Jaskinię Mroźną w Dolnie Kościeliskiej w Tatrach. Co ważne, szlak będzie nieco mniej bezpieczny dla zwiedzających, ponieważ zlikwidowano sztuczne oświetlenie. Ma to jednak pozytywny wpływ na ekosystem jaskini i uzasadniane jest względami przyrodniczymi. Do zwiedzania Jaskini Mroźnej potrzebna jest więc latarka. Co ubrać do zwiedzania jaskini jaskinie w TPN? Zalecane jest wyposażenie się nie tylko w latarkę, ale również w kask.

Jaskinia Mroźna gotowa do zwiedzania. Trzeba wziąć ze sobą własną latarkę

W Beskidach popularny szlak zamykają, a w Tatrach Jaskinia Mroźna wraca do użytku. Zlikwidowano tam sztuczne oświetlenie, dlatego trzeba wyposażyć się w latarkę. Nie trzeba jednak o niej pamiętać, gdy wyruszamy na szlak – TPN wypożycza je bezpłatnie na miejscu. Liczba latarek-czołówek jest jednak ograniczona.

Jaskinia Mroźna – godziny otwarcia, miejsce, bilety cennik. Ile kosztuje wejście do jaskini w Tatrach? Gdzie kupić bilet? Jaskinię Mroźną w Tatrach, w Dolinie Kościeliskiej, można zwiedzać codziennie w godzinach od 9 do 17. Wówczas trzeba wykupić dodatkowy bilet w cenie 9 złotych za osobę. Można to zrobić przy wejściu do TPN, przez internet lub gotówką przy wejściu do obiektu.

W ostatnim czasie wyremontowaliśmy wrota wejściowe i wyjściowe, pozostawiając otwory wlotowe dla nietoperzy. Zlikwidowaliśmy okablowanie i sztuczne oświetlenie w jaskini. Wyremontowaliśmy też szlak dojściowy i zejściowy o długości prawie półtora kilometra, a także zabezpieczyliśmy go przed obrywami skalnymi - czytamy w komunikacie TPN.

Koszt remontu Jaskini Mroźnej to ponad 4,5 mln złotych. Jaka temperatura w jaskini? Jak się ubrać do jaskini na zwiedzanie w Tatrach? Temperatura w Jaskini Mroźnej jest nomen omen niska – to około 10 stopni Celsjusza. Należy więc przygotować sobie cieplejszą odzież.

Komunikat TPN – warunki pogodowe i turystyczne w Tatrach. Ostatnio, w związku z opadami deszczu, warunki w Tatrach są niekorzystne. „Na szlakach jest mokro i bardzo ślisko, a na odcinkach leśnych zalega błoto i występują kałuż. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który może ograniczać widzialność i doprowadzić do pobłądzeń”, czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Niedawno na jednym z tatrzańskich szlaków doszło do śmierci turysty, dlatego należy zachować ostrożność, gdy wyruszamy w góry.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje