18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Aż 300 złotych

To świadczenie możesz dostać co roku! Polacy zapominają o tym wsparciu

24.05.2023  12:59
Świadczenie Dobry Start dla rodziców i opiekunów prawnych
Świadczenie Dobry Start dla rodziców i opiekunów prawnych Fot: Jan Wu/Shutterstock

Co roku rodzice i opiekunowie prawni mogą otrzymać od rządu wsparcie, które pomoże im przy opiece nad dziećmi. Można liczyć nawet na 300 złotych. Nie ma też żadnych kryteriów dochodowych. O co chodzi?

Rodzice i opiekunowie prawni mogą skorzystać na corocznym dodatku. Chodzi o program Dobry Start, w ramach którego otrzymuje się 300 zł na wyprawkę dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Przy tym dodatku nie ma kryteriów dochodowych.

Są natomiast wymogi dotyczące wieku dzieci – uczeń musi być w wieku do 20 lat lub w wieku do 24 lat, jeśli to uczeń z niepełnosprawnością. Te środki – 300 złotych – zwolnione są z opodatkowania oraz nie podlegają egzekucji komorniczej.

Program Dobry Start co roku dla rodziców. Jak ubiegać się o ten dodatek?

Żeby uzyskać pieniądze z tego programu należy złożyć odpowiedni wniosek. Starczy, że zrobi to jeden z rodziców lub opiekunów. Może to zrobić także pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców. W przypadku, gdy wniosek złoży oboje rodziców, liczy się tylko dokument złożony jako pierwszy.

Dobry Start przysługuje również na dzieci, które są w pieczy zastępczej oraz osobom, które chcą się usamodzielnić i opuścić pieczę zastępczą. Wtedy wniosek złożyć może rodzina zastępcza, osoba prowadząca dom dziecka lub dyrektor danej placówki. Wnioski składa się elektronicznie. Trzeba na nich podać numer rachunku bankowego, adres mailowy i numer telefonu. Platformą, z której należy korzystać jest Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także