Trzaskowski podpisał deklarację LGBT+. Warszawa jako "tęczowe miasto" z Paradą Równości

Redakcja
19.02.2019  11:25
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i deklaracja LGBT+. Szykuje się parada równości w Warszawie, geje i lesbijki otrzymają wsparcie. Stolica to tęczowe miasto?
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i deklaracja LGBT+. Szykuje się parada równości w Warszawie, geje i lesbijki otrzymają wsparcie. Stolica to tęczowe miasto? Fot: Stefan Maszewski/REPORTER/East News

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i podpisana deklaracja LGBT+. Organizacja Miłość Nie Wyklucza ma nadzieję, że to początek zmian w całej Polsce.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spełnia obietnice wyborcze. Odbyło się uroczyste podpisanie dokumentu, który wielu osobom może wydawać się kontrowersyjny. Jest to deklaracja na rzecz społeczności lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych.

Warszawa jako "tęczowe miasto"

Zdaniem Trzaskowskiego w ducha Warszawy wpisana jest różnorodność i tolerancja. Chciałby kontynuować tę tradycję. Organizacja Miłość informuje o święcie polskiej i warszawskiej społeczności LGBT+.

Chodzi o radość i dumę (pride) życia w tęczowym mieście, którym Warszawa była i będzie. Teraz już coraz bardziej oficjalnie i z coraz mniejszym strachem o bezpieczeństwo swoje i bliskich osób LGBT+ - podaje Organizacja Miłość Nie Wyklucza na swojej stronie internetowej.

Jak podaje gazeta.pl, w przygotowaniu wspomnianej deklaracji pomogły takie organizacje jak Lambda Warszawa, Fundacja Trans-Fuzja, Kampania Przeciw Homofobii i Fundacja Wolontariat Równości. Wkrótce ma powstać w Warszawie Centrum Społecznościowego LGBT+, by wspierać oddolne inicjatywy.

 

Parada Równości w Warszawie

Ruszy także program „Latarnik”, by walczyć z prześladowaniem dzieci i młodzieży w szkołach ze względu na orientację seksualną. W planach jest także utworzenie miejskiego systemu interwencji kryzysowej („szybka tęczowa pomoc na wyciągnięcie ręki”).

Gazeta.pl przypomina, że Trzaskowski zobowiązał się jednocześnie do patronatu Prezydenta m.st. Warszawy nad Paradą Równości. Powoła też pełnomocnika ds. społeczności LGBT+.

Patryk Jaki ostrzega przez LGBT+ w Warszawie

Nie wszystkim podoba się Warszawa jako tęczowe miasto. Przed powyższą deklaracją od dawna ostrzegał m.in. Patryk Jaki.

Można nawet pójść dalej. Wiem, że to zabrzmi bardzo mocno, ale zastanawiam się, co będzie dalej. Czy w Warszawie będą oddzielne tramwaje dla osób LGBT? To jest sygnał, który wskazuje, że stolica staje się miastem ideologicznym. Ostrzegał przed tym Patryk Jaki. Istotny element w tym wszystkim to pytanie czy ta decyzja nie ma tła parlamentarnego. Po lewej stronie sceny politycznej trwa zażarta walka o elektorat – powiedział radny PiS-u Jacek Ozdoba. (queer.pl)

 

Czytaj także