18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rydzyk i jego uczelnia przegrali w sądzie. Kara? Będziecie oburzeni

Redakcja
19.02.2019  10:17
uczelnia rydzyka przegrała w sądzie
uczelnia rydzyka przegrała w sądzie Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Uczelnia Tadeusza Rydzyka przegrała proces w sądzie i ma wypłacić swojemu przeciwnikowi odszkodowanie. Jakie? Jego kwota nie przyprawia o zawrót głowy, może być za to wyjątkowo oburzająca.

Spór między Wyższą Szkołą Komunikacji Społecznej w Toruniu i siecią obywatelską Watchdog Polska trwa już od 2016 roku. Wtedy też uczelnia ojca Tadeusza Rydzyka została poproszona o udostępnienie informacji publicznych, między innymi skanów dokumentów z kontroli uczelni i jej statusu.

To władzom WSKS się nie spodobało i prośby nie zamierzali spełnić. Rektor postanowił sprawę przemilczeć, więc Watchdog złożyli skargę. Od włodarzy uczelni dowiedzieli się wtedy, że nie mają prawa żądać żadnych dokumentów.

Protokoły kontroli wewnętrznych nie stanowią informacji publicznej, natomiast wniosek o wysłanie protokołów z kontroli zewnętrznych drogą elektroniczną należałoby zakwalifikować jako wniosek do działań skrajnie nieodpowiedzialnych - przekonywał rektor. - Statut uczelni wraz ze zmianami w chwili składania wniosku o udostępnienie informacji, jak i w chwili obecnej był udostępniony na stronie internetowej Uczelni - dodał.

Sprawa trafiła w końcu do sądu i teraz zapadł wyrok niekorzystny dla WSKS. Uczelnia Rydzyka musi udostępnić dokumenty, uznane już oficjalnie przez sąd za informację publiczną i zapłacić karę pieniężną.

I właśnie ta kara szokuje najbardziej. Sąd w Bydgoszczy uznał bowiem, że na pokrycie kosztów procesu i zadośćuczynienie Watchdog wystarczy... wpłata na ich konto 100 złotych!
 

Przeczytaj więcej
Komentarze