18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Protestują tysiące uczniów

Uczniowie strajkują. W polskich szkołach może być pusto

15.03.2019  10:36
Uczniowie strajkują w 82 krajach na świecie
Uczniowie strajkują w 82 krajach na świecie Fot: Piotr Molecki/Eastnews

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny ruszył dzisiaj w 82 krajach. W Polsce do strajku przyłączyło się 15 miast. Jak będzie wyglądał?

Uczniowie zamiast do szkół, poszli dzisiaj strajkować przeciwko bierności rządzących w kwestii zmiany klimatu. Ruch zapoczątkowała 16-latka ze Szwecji, Greta Thunberg.

Strajk uczniów w Polsce

Szkoły w kilkunastu polskich miastach mogą dzisiaj zionąć pustkami. Wyjątkowo nie jest to skutek strajku nauczycieli, a uczniów. Ci postanowili dołączyć do międzynarodowego ruchu, który protestuje przeciwko bierności rządzących w sprawie zmian klimatycznych na Ziemi.

Uczniowie nawołują do podjęcia działań i walki o naszą planetę. W Polsce do strajku dołączyli żacy z 15 miast. Wśród nich znalazły się m.in.: Katowice, Ostróda, Zielona Góra, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Szczecin czy Warszawa. Strajki rozpoczęły się w piątek o godzinie 10. W stolicy przybrał on formę przemarszu głównymi ulicami miasta. Rozpoczął się na skrzyżowaniu ulicy Marszałkowskiej z Królewską. Potem trasa protestujących wiedzie ulicą Marszałkowską i Kruczą aż do siedziby Ministerstwa Energii znajdującego się przy ulicy Kruczej 36.

Młodzi biorą przyszłość w swoje ręce

Polscy organizatorzy strajków tłumaczą na oficjalnej stronie na Facebooku, dlaczego zdecydowali się na protest i czego on dokładnie dotyczy. Czytamy tam m.in. o tym, że czują się oni odpowiedzialni za postępujące zmiany klimatyczne.

Zainspirowani odwagą, nieustępliwością i determinacją Grety Thunberg, chcemy przeciwstawić się bierności polityków wobec postępowania zmian i ocieplenia klimatu. Nie zgadzamy się na przemilczanie i ignorowanie problemu, który jest kwestią kluczową dla naszej przyszłości. To my – jako młodzi ludzie – w największym stopniu będziemy odczuwać skutki dzisiejszego braku decyzji - piszą uczniowie na Facebooku

Swoje postulaty młodzież szkolna złożyła w Ministerstwie Energii blisko dwa miesiące temu.

Uczniowie protestują na całym świecie

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbywa się równocześnie w 82 krajach na świecie. Jego inicjatorką jest 16-latka ze Szwecji – Greta Thunberg. Dziewczyna zainspirowała tysiące młodych ludzi rozpoczynając swój samotny strajk w sierpniu ubiegłego roku, właśnie w piątek. Wtedy po raz pierwszy, zamiast do szkoły, udała się pod siedzibę szwedzkiego parlamentu w Sztokholmie, gdzie wyrażała sprzeciw wobec zmian klimatycznych wynikających z zaniedbań człowieka.

Od tego momentu młoda aktywistka regularnie, w każdy piątek, protestuje przed szwedzkim parlamentem. Niedawno za swoją postawę dostała nawet nominację do Pokojowej Nagrody Nobla.

Czytaj także