18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nikt nie jest bezpieczny

W kraju szaleje ŚMIERTELNIE GROŹNA CHOROBA

26.11.2022  20:44
Grypa jest śmiertelnie groźna
Grypa jest śmiertelnie groźna Fot: Piotr Hukalo/East News

Nasz kraj jest wolny od chorób tropikalnych, ale niestety, jak żadne miejsce na świecie nie jest wolny od chorób śmiertelnych. Niektóre, choć niepozorne, sieją grozę.

Grypa wydaje się taką zwykłą, niezbyt groźną chorobą wirusową. Nic bardziej mylnego! Grypowe powikłania mogą człowieka zaprowadzić nawet do grobu. Zapomina się o tym zwłaszcza w obliczu większego niebezpieczeństwa, jakim są znacznie groźniej brzmiące choroby.

Grypa to w naszej głowie taka stara, poczciwa choroba. Niestety, tak do niej podchodząc, możemy bardzo łatwo stracić czujność i doprowadzić do tragedii. Grypy powinniśmy wystrzegać się równie mocno, co np. koronawirusa - przede wszystkim z uwagi na to, że powikłana może doprowadzić do tragedii.

Grypa to nie tylko katar, kaszel i uczucie rozbicia. Jak się okazuje ta ostra choroba wirusowa, każdego roku dotyka milinów Polaków, wielokrotnie doprowadzając do ciężkich powikłań pochorobowych.

Grypa jest śmiertelnie groźna!

Coroczne szczepienia przeciw grypie są łatwym, bezpiecznym, szybkim, a co najważniejsze najskuteczniejszym sposobem na uchronienie siebie i swoich bliskich przed wirusem. Niestety, wciąż cieszą się w Polsce zbyt małą popularnością.

Podczas chorowania na grypę, możemy spodziewać się objawów takich jak: bardzo wysoka gorączka, suchy, męczący kaszel, ból w klatce piersiowej, duszności, silne bóle głowy i mięśni, dreszcze i długotrwałe, nasilone osłabienie. Choroba zazwyczaj ustępuje samoistnie po ok. 7 dniach. Stosować możemy jedynie leczenie objawowe i czekać, aż organizm rozprawi się z wrogiem.

Jakie powikłania grypy mogą nam szczególnie zagrażać? 

  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zapalenie zatok,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie oskrzeli,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie opon mózgowych i inne powikłania neurologiczne.

Najbardziej na wystąpienie powikłań narażone są osoby z grupy ryzyka, czyli seniorzy i dzieci, oraz wszyscy cierpiący z powodu osłabienia odporności. W czasie grypy musimy postawić na odpoczynek i stosowanie się do zaleceń lekarskich. Najczęściej powikłań dostarcza bowiem grypa "przechodzona".

Czytaj także