18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Inwazja kleszczy w Polsce! Przenoszą groźne choroby [WIDEO]

Redakcja
19.02.2019  12:12
Kleszcze w Polsce - atak owadów w Warszawy. Warto dowiedzieć się jak usun ąć i wyciągnąć kleszcza, także u psa, czym są borelioza i babeszjoza, jakie są objawy.
Kleszcze w Polsce - atak owadów w Warszawy. Warto dowiedzieć się jak usun ąć i wyciągnąć kleszcza, także u psa, czym są borelioza i babeszjoza, jakie są objawy. Fot: Facebook.com/Kleszcze

Warszawa i ataki kleszczy na ludzi i zwierzęta. Łagodna zima, pogoda w lutym spowodowały inwazję pajęczaków w stolicy, szczególnie w lasach i parkach. Pojawiają się kolejne ostrzeżenia. Borelioza i babeszjoza to coraz większe zagrożenie.

Kleszcze w Warszawie atakują. Sprawę nagłośnił ekspert ds. energii i klimatu Michał Kaczerowski. Na Twitterze pokazał zdjęcie kleszcza, którego przyniósł do domu po spacerze z dzieckiem. Owadów miało być aż 9. Zaapelował, by Polacy uważali na siebie. Wkrótce kolejne osoby zaczęły publikować zdjęcia i filmy, na których widać „złapane” kleszcze.

 

Kalendarzowo mamy zimę, ale za oknem jest ciepło, jak wiosną. Jeśli nie ma przymrozków i robi się wyraźnie cieplej, to możemy się spodziewać wybudzenia kleszczy i ataków z ich strony – tłumaczy parazytolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego doktor Marta Hajdul-Marwicz. (tvn24.pl)

Kleszczu psa i kota

Kleszcze to także zagrożenie dla psów i kotów. Ostrzega przed nimi na Facebooku Przychodnia Weterynaryjna "Nowosolna". Pojawił się post o pierwszym usuwaniu psu kleszcza w tym roku. Specjaliści sugerują, by stosować środki odstraszające kleszcze.

Ugryzienie kleszczy i choroby

Kleszcze przenoszą choroby takie jak np. borelioza (choroba z Lyme). Objawy to nie tylko zmiany skórce i rumień wędrujący. Mogą wystąpić również dolegliwości neurologiczne. Warto więc dowiedzieć się, jak się chronić przez boreliozą i jak rozpoznać chorobę.

 

Jak usunąć kleszcza?

Jak usunąć kleszcza u psa:

Jak się chronić przed kleszczami:

Przeczytaj więcej
Komentarze