18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Więcej fotoradarów w Polsce. Unia da miliony na urządzenia

Redakcja
06.02.2019  15:49
Fotoradary i urzadzenia do odcinkowego pomiaru prędkości w Polsce - dofinansowanie z Unii Europejskiej pozwoli na więcej kontroli na drogach w Polsce
Fotoradary i urzadzenia do odcinkowego pomiaru prędkości w Polsce - dofinansowanie z Unii Europejskiej pozwoli na więcej kontroli na drogach w Polsce Fot: LUKASZ SOLSKI/East News

Kierowcy w Polsce niekoniecznie będą zadowoleni. Szykują się zmiany. Pojawią się nowe fotoradary, ale to nie koniec rewolucji.

Jak podaje radiozet.pl, Unia Europejska dofinansuje fotoradary w Polsce. Główny Inspektorat Transportu Drogowego otrzyma na ten cel 140 milionów złotych. Kary za przekraczanie prędkości będą wyższe.

Chodzi nie tylko o karanie kierowców, którzy nic nie robią sobie z fotoradarów. Wiele urządzeń nie działa ze względu na utratę legalizacji. Nowa sieć fotoradarów CANARD to jednak nie wszystko. Na polskich drogach pojawi się również 39 nowych zestawów do wykonywania odcinkowych pomiarów prędkości.

Nowe urządzenia do pomiaru prędkości pojawią się na drogach prawdopodobnie w 2020 roku. Radiozet.pl zwraca uwagę, że planowanie jest również podwyższenie kar finansowych dla zagranicznych kierowców przekraczających prędkość w Polsce.

Już kilka lat temu we Francji funkcjonowało 2200 fotoradarów stacjonarnych i 800 mobilnych, we Włoszech 5900, w Szwecji 1300, Wielkiej Brytanii 5500, Belgii 1150. W porównaniu z innymi krajami 400 fotoradarów to bardzo niewielka liczba. W Polsce 1 fotoradar przypada na tys. km kw., gdy w Wielkiej Brytanii są 22 fotoradary, we Włoszech 20, w Belgii 38 – powiedziała Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS. (moto.rp.pl)

Gazetaprawna.pl podaje, że unijne dofinansowanie Polska dostanie w ramach projektu „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”. Nowe fotoradary mają pojawić się też na drogach gminnych i powiatowych.

"Sesja zdjęciowa" z fotoradarem:

Przeczytaj więcej
Komentarze